10 kwietnia 2020

Czy istnieją rasy psów dla alergików?

Na pewno każdy z Nas marzył od dziecka, żeby zostać posiadaczem ślicznego pieska. Niestety ze względu na alergię to marzenie zostawało tylko w sferze marzeń. Mamy dobre wiadomości, ponieważ istnieją rasy psów dla alergików. Ale od początku 🙂

Co wywołuje u człowieka reakcję alergiczną po kontakcie z psem?

Naskórek u psa tak samo podlega złuszczaniu jak i u człowieka. Na złuszczonym naskórku obecna jest ślina psa, a w ślinie albumina osoczowa. Jest to białko surowicy krwi. Kontakt z samą sierścią zwierząt nie jest alergizujące. Uczula jednak wszystko, co się na niej znajduje złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny. Do najczęściej występujących reakcji po kontakcie z sierścią psa i znajdującymi się na niej alergenami należą: nieżyt nosa, kichanie, uporczywe swędzenie, zmiany skórne, podrażnienia spojówek, łzawienie oczu, wyprysk alergiczny, kaszel, trudności w oddychaniu. Jeżeli wystąpiła u nas reakcja alergiczna, najlepiej zrobić testy alergiczne i dla pewności ograniczyć częstotliwość kontaktu z psem.

Jakiej rasy psy dla alergików wybierane są najczęściej?
Podpowiadamy jakiej rasy psy dla alergików wybierane są najczęściej.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kynologicznego najlepsze psy dla alergików to Bedlington Terrier, Bichon Frise, Coated Wheaten Terrier, Grzywacz chiński, Irlandzki spaniel wodny, Kerry Blue Terier, Maltańczyk, Pudel, Shih tzu i Sznaucer. Wymienione rasy uważane są za mniej uczulające bo ich okrywa włosowa rzadziej wypada.

Aby zniwelować objawy alergii powinno się przeprowadzać odpowiednią pielęgnację czworonoga, oczywiście nie zapominając własnej higienie. Mycie rąk to podstawa. Im mniejszy kontakt będzie miała Nasza skóra z mokrą sierścią zwierzaka, tym lepiej dla Nas. Stosowanie odpowiednich kosmetyków dla psów i częste kąpiele minimalizują objawy alergii przez pozbywanie się z powierzchni sierści alergenów. O tym jak wybrać kosmetyki dla psa by odpowiednio zadbać o jego skórę i sierść, dowiesz się tutaj.

 

W jaki sposób sprawdzić, czy na danego pieska będziemy mieli alergię?

Na wstępie powinniśmy zapoznać się z charakterystyką danej rasy. Są rasy psów, które zamiast sierści posiadają okrywę w postaci włosów, która jest bezpieczniejsza dla alergików. Jeżeli zdecydujesz się na zakup psa z hodowli, możesz poprosić właściciela, żeby przed zakupem zwierzaka, pozwolił Ci spędzić trochę czasu z czworonogiem. Jeżeli będziesz odczuwał silne objawy alergii już po kilku minutach od kontaktu z psem to taki pies nie będzie odpowiednim wyborem. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że reakcje alergiczne mogą wystąpić dopiero po kilu godzinach. Nie podejmuj więc pochopnych decyzji zanim nie upewnisz się, że dany piesek do Ciebie pasuje.

Pies i alergik pod jednym dachem?

Niestety czasami alergia na zwierzę jest tak silna, że przebywanie pod jednym dachem z czworonogiem może zagrażać życiu. W takiej sytuacji należy skontaktować się z alergologiem, który pomoże podjąć decyzję czy pies i alergik pod jednym dachem to dobry pomysł.

Zdarza się również tak, że alergia na psa nie objawia się silnymi dolegliwościami i jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować przestrzegając pewne zasady. Należy wówczas często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa pies. Nie można spać z psem ani pozwolić mu na przebywanie w sypialni. Konieczne jest nieco częstsze sprzątanie, w tym gruntowne czyszczenie dywanów oraz mebli z tapicerką. Najlepiej usunąć wszystkie dywany i chodniki czy wykładziny, pozostawiając tylko łatwe do mycia i pielęgnacji podłogi. Regularnie wychodzić z czworonogiem na spacery. Często kąpać i czesać używając do tego odpowiednich narzędzi i szamponów. Im więcej sierści zostanie wyczesane tym mniej będzie latało w powietrzu. Pamiętajcie, że powinna to robić osoba, która nie wykazuje objawów alergii.

I choć jedni przekonują, że alergik może mieć psa, a inni twierdzą, że nie istnieje idealny pies dla alergika, to jednak zachęcamy do rozważenia i podjęcia własnej decyzji.

 

Moja Miska