Czkawka u psa to charakterystyczny odgłos wydobywający się z pyska oraz krótkie i częste drgania klatki piersiowej powtarzające się w regularnych odstępach. Objaw ten wywoływany jest przez mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej z równoczesnym zamknięciem głośni, uniemożliwiając swobodne dojście powietrza. W zdecydowanej większości przypadków jest to naturalny odruch i nie powoduje żadnych skutków ubocznych, które mogą stanowić zagrożenie życia czworonoga.
Przyczyn powstawania czkawki u psów może być wiele:
zbyt łapczywe jedzenie, jednak najczęściej zdarza się to szczeniakom
serwowanie dużych porcji jedzenia suchego bez dostępu do wody
podawanie zbyt zimnego lub gorącego jedzenia.
niestrawność pokarmu
wychłodzenie organizmu lub przeziębienie
nadpobudliwość psa, nadmierna ekscytacja, stres oraz niepokój
u szczeniaków może sugerować zarobaczenie lub połknięcie ciała obcego
Pies ma czkawkę – czy powinniśmy iść do lekarza weterynarii?
Obserwowanie psa to podstawa. Nie wpadamy w panikę gdy nasz pies ma czkawkę, bo najprawdopodobniej zaraz mu minie. Powodem do niepokoju jest to, gdy czkawka utrzymuje się przez dłuższy czas albo powtarza się co kilkanaście minut. Jeżeli przy tym pies wydaje dodatkowo nietypowe dźwięki jak świszczący oddech, dudnienie lub się dławi, na pewno będzie to znak, że powinniśmy skonsultować to z weterynarzem.
Tak naprawdę w momencie pojawienia się czkawki nie powinniśmy w żaden sposób reagować, ponieważ psiak może sam sobie poradzić z tym odruchem.
Jednak jeżeli występuje częsta czkawka u psa to możemy zminimalizować jej występowanie stosując poniższe zalecenia:
zapewnić psu spokój w czasie spożywania posiłków
podawać mniejsze porcje jedzenia, ewentualnie wprowadzić miskę spowalniającą jedzenie, która ogranicza łapczywość
podawać posiłki w temperaturze pokojowej
zapewnić swobodny dostęp do miski ze świeżą i czystą wodą
zapewnić aktywność fizyczną, która pomoże pozbyć się z organizmu nadmiaru powietrza
w czasie czkawki spowodowanej stresem, zastosować w celu odwrócenia uwagi psa, na przykład zabawę w znajdywanie przysmaków – wówczas przez węszenie pies uspokaja się i wyrównuje oddech.
Pamiętajcie, że u psa nie można stosować ludzkich metod pozbycia się tego odruchu. Nie należy straszyć psa, a tym bardziej podawać mu do zjedzenia cukru.
Jeżeli interesuje Cię temat właściwego żywienia psów, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Czy zmieszanie suchej karmy z mokrym jedzeniem jest bezpieczne dla psa?