Przyczyny chrapania psów są podobne do tych, które powodują chrapanie u ludzi. W medycynie ten charakterystyczny dźwięk wydobywany podczas snu nazywamy stertorem, czyli chrapaniem gardłowym.
Odgłos chrapania wydobywa się wskutek szmeru wywołanego drganiem żagielka podniebiennego w czasie wdychania powietrza. W większości przypadków jest to naturalny odruch, ale może też świadczyć o chorobie zwierzaka. Są psy, które chrapią w dzień i w nocy nawet nie śpiąc. Są takie zwierzaki, które chrapią tylko w nocy i to jak przyjmą określoną pozycję we śnie. Są też i takie, które chrapią tylko po dużym wysiłku fizycznym. Chrapanie może również pojawić się nagle i może nie mieć nic wspólnego z chrapaniem gardłowym. Warto wówczas odwiedzić lekarza weterynarii. Oto kilkanaście przykładów z powodu, których pies może zacząć chrapać:
wada wrodzona (zdeformowane podniebienie miękkie),
zła budowa anatomiczna (rasy psów brachycefalicznych),
nieodpowiednia pozycja spania (spanie na grzbiecie),
suche powietrze w pomieszczeniu (szczególnie zimową porą),
wiek psa (psy starsze częściej chrapią niż młode),
nadwaga psa (rozwój tkanek tłuszczowych w okolicy gardła, zapadanie się tchawicy w trakcie snu),
alergie i nadwrażliwość (zwężanie się dróg oddechowych),
etapy snu (psy też mogą śnić, wydają wtedy różne dźwięki),
ciało obce ( zdarza się, że pies połknie ciało obce, które utknie w gardle lub zostanie wciągnięte nosem. Pies może dalej funkcjonować, ale objawem może być świszczenie, chrapanie lub sapanie),
aspergiloza (choroba grzybicza psów objawiająca się między innymi chrapaniem),
przeziębienie z katarem (może powodować niedrożność górnych dróg oddechowych i powodować chrapanie),
reakcja na lekarstwa (leki uspakajające, wyciszające, rozluźniające mogą wywoływać chrapanie).
Obserwuj bacznie zachowanie swojego psa. Jeżeli zauważysz, że w jego życiu nastąpiły jakieś zmiany, a chrapanie do takich należy, warto to na kolejnej wizycie u lekarza weterynarii skonsultować.
Są takie rasy psów, przy których na pewno w sypialni się nie wyśpisz! Warto o tym pamiętać, kiedy będziecie decydować się na którąkolwiek z tych ras.
Rasy psów predysponowane do chrapania, to takie psy, które mają skrócone kufy, płaski pysk i kwadratową głowę. Nazywamy je rasami brachycefalicznymi. W budowie czaszki tych ras występuje wiele niedoskonałości, do których należy na przykład odmienna budowa jamy nosowej i podniebienia niż u innych ras. Do ras chrapiących czworonogów zaliczamy buldożki francuskie, buldogi angielskie, boksery, shih-tzu, cavaliery, mopsy, cane corso, pekińczyki, bullmastify, shar peie, bulteriery, pitbulle, file brasileiro.
Czasami chrapanie psa jest tak uciążliwe dla domowników, że potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Korekta nozdrzy i podniebienia jest popularnym zabiegiem u tych ras i przynosi zarówno ulgę psu jak i właścicielom.
Uporczywie chrapiące psiaki to prawdziwe utrapienie dla domowników szczególnie w nocy. Może to zabawne, ale stopery do uszu zakupione w aptece na pewno się przydadzą. Jeżeli chrapanie nie jest problemem zdrowotnym, to mamy proste porady dla właścicieli psów chrapiących, które łatwo wdrożyć.
Spróbuj zrezygnować ze spania z chrapiącym psem.
Sprzątaj częściej legowisko psa z sierści, kurzu i alergenów.
Nie dopuszczaj do nadwagi pupila lub wprowadź program redukcji tłuszczyku.
Dostosuj legowisko do potrzeb psa tak, aby mógł wygodnie spać na boku.
Nawilżaj powietrze szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chrapiące psiaki nie powinny mieć wysuszonej błony śluzowej nosa i gardła.