Bąki u psa – śmierdząca sprawa!

Bąki u psa mogą wprowadzić zakłopotanie w gronie znajomych nie mających zwierzaków. Żyjąc z pupilem pod jednym dachem spędzamy z nim dużo czasu w tym samym pomieszczeniu, nie wspominając już o dzieleniu z nim jednego łoża. Niechciani intruzi w postaci nadmiernych gazów potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie nie tylko nam, ale przede wszystkim naszym kochanym podopiecznym. Jeśli mamy podejrzenia, że nasz pies puszcza nadmierną ilość bąków, może to być spowodowane dolegliwościami zdrowotnymi, które należałoby skonsultować z lekarzem weterynarii.

Śmierdzące gazy u psa – objawy

Śmierdzące gazy u psa to nic nowego dla posiadaczy czworonożnych milusińskich. Do objawów uporczywych gazów u psów oprócz śmierdzących bąków możemy zaliczyć głośne burczenie w brzuchu, bulgotanie oraz przelewanie się treści pokarmowej. Psu może również odbijać się, a z pyska może wydobywać się nieprzyjemny i intensywny zapach. Również zachowanie psa w postaci kręcenia się, kładzenia się na chwilę i ponownego wstawania w celu znalezienia wygodnej pozycji wskazuje na dyskomfort związany z dolegliwościami w jamie brzusznej. Nienaturalnie wzdęty brzuch i jego tkliwość w dotyku też wskazują na nadmierne nagromadzenie gazów w jego wnętrzu.

Sprawdź jaką dobrać karmę dla Twojej rasy: karma dla shih-tzu, karma dla maltańczyka, karma dla owczarka niemieckiego, karma dla buldoga francuskiego, karma dla beagla.

Pies puszcza bąki – przyczyny

W większości przypadków pies puszcza bąki, ponieważ jego układ pokarmowy nieprawidłowo funkcjonuje. Zalegający zbyt długo w jelitach pokarm z powodu spowolnionej perystaltyki powoduje nadmierne wydzielanie gazów (dwutlenek węgla, metan, wodór, siarkowodór oraz inne pochodne siarkowe).

Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj przez stosowanie nieodpowiedniej diety w postaci za dużej ilości węglowodanów oraz roślin strączkowych.

Również nietolerancja i alergia pokarmowa na mleko, fruktozę, laktozę czy gluten mogą prowadzić do wzdęć. Nietolerancja glutenu widoczna jest zwłaszcza podczas karmienia psa karmą zawierającą zboża.

Kolejną przyczyną nadmiernych gazów u psów jest zbyt łapczywe spożywanie pokarmu. Pies rzucając się do miski i pochłaniając karmę w szybkim tempie, przy okazji łyka nadmiar powietrza. Są rasy psów predysponowane do dolegliwości gastrycznych związanych z nadmiarem wydzielania gazów. To rasy brachycefaliczne (krótkie pyski ), takie jak buldogi angielskie, buldożki francuskie, boksery, mopsy, pekińczyki, shih-tzu.

Psy, które nie mają dostarczonej odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, również miewają problemy gastryczne. Ruch pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Trzeba jednak pamiętać, że proces trawienia u psów jest dłuższy niż u człowieka. Warto po posiłku zapewnić psu odpowiednią ilość czasu na trawienie nie zmuszając go do dużej aktywności fizycznej.

Kuracja antybiotykowa również ma wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Zubożenie flory bakteryjnej sprzyja wydzielaniu się nadmiernych gazów u psów.

Problem nadmiernych gazów może mieć także bardziej złożone podłoże i wiązać się z poważnymi chorobami takimi jak zapalenie jelita czy chora trzustka. Wówczas niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza weterynarii w celu wykonania badań i postawienia diagnozy.

Jak ograniczyć puszczanie bąków u psów?

Puszczanie bąków przez psy jest naturalnym procesem fizjologicznym nie do wykluczenia. Jako właściciele możemy jednak mieć wpływ na ograniczenie wydzielania gazów poprzez dostosowanie odpowiedniej diety. Wybierajmy dla naszych podopiecznych pokarm wysokiej jakości z odpowiednim poziomem białka, węglowodanów i tłuszczy. Wykluczmy z diety psa produkty ciężkostrawne i wzdymające, które zwiększają puszczanie bąków. Unikajmy skarmiania resztami ze stołu i śmieciowym jedzeniem. Dostarczajmy w diecie psa odpowiednią ilość błonnika, który przyspieszy procesy trawienne i zminimalizuje ryzyko powstawania gazów.

Zadbajmy o higienę spożywania pokarmów. Dla piesków szybko jedzących i tych ze skróconymi pyszczkami zaopatrzmy się w miskę spowalniającą jedzenie.

Dostarczajmy psom odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu, ponieważ ruch stymuluje jelita do działania i ułatwia wypróżnianie oraz usuwanie nadmiaru gazów z organizmu.

Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji jaki pokarm powinien dostawać Twój pies, aby sprawnie funkcjonować, zajrzyj na stronę www.mojamiska.pl. Po stworzeniu profilu i dostarczeniu odpowiednich informacji na temat Twojego psa, zostanie dopasowana do jego potrzeb sucha karma spełniająca oczekiwania nawet najbardziej wybrednych psów.

Moja Miska