15 listopada 2018

Aktywnie z psem

Spacer odkrywców

Bardzo często popadając w rutynę dnia codziennego, przekładamy ją także na nasze aktywności z psem. Trasy naszych spacerów zaczynają się pokrywać, a z czasem także skracać. Z przyzwyczajenia skręcamy cały czas w te same uliczki i zaczynamy popędzać naszego pupila do szybkiego powrotu do domu. A dla naszego psa, nie ma nic gorszego niż nudny spacer. Jeśli więc chcemy, aby spacery były ciekawe i atrakcyjne dla naszego psiaka, zmieniajmy trasy spacerów i odkrywajmy nowe tereny.

 

Eksploracja nowego terenu

Eksploracja nowego terenu zmęczy naszego psiaka nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Także nam spacer w nowym miejscu pozwoli oderwać się od codzienności, a po tak spędzonym czasie z naszym psem, będziemy usatysfakcjonowani i szczęśliwi. To takie proste!

nosework

Nosework dla każdego

Jeśli brakuje nam czasu lub nasz psiak nie może z jakiegoś powodu uprawiać sportu, świetnym sposobem na aktywny wypoczynek bez nadmiernego wysiłku fizycznego będą różne zabawy węchowe oraz nosework. Nosework jest dyscypliną sportu, która wykorzystuje najczulszy psi zmysł, czyli węch. Zadaniem psa jest odnalezienie próbek zapachowych. Treningi nosework nie wymagają od psa dużej aktywności fizycznej, ale za to niezbędne jest tutaj skupienie się i wyciszenie. Dlatego też nosework często wykorzystywany jest w terapii różnych zaburzeń zachowań. Podobną funkcję, ale nieco prostszą formę, mają zabawy węchowe, czyli szukanie przez psa jedzenia. Może ono być ukryte w pokoju, schowane w kocu czy specjalnej zabawce lub macie węchowej.

psie sporty

Psie sporty

Coraz więcej osób decyduje się uprawiać wspólnie ze swoim psem różne sporty. Wybór mamy olbrzymi, od biegania z psem i bikejorkingu, poprzez tropienie, aż po frisbee czy agility. Wspólne treningi, nie tylko są sposobem na aktywne spędzenie czasu z psem, ale także uczą współpracy i zrozumienia oraz mają pozytywny wpływ na relację pomiędzy psem a opiekunem. Mogą się okazać pomocne także przy rozwiązywaniu różnych problemów behawioralnych naszego psiaka. Niektóre z tych sportów możemy trenować sami, jak na przykład bieganie, ale przy innych nie obejdzie się bez specjalistycznego sprzętu i pomocy trenera, czego wymaga chociażby agility. Regularne trenowanie sportu, nie tylko zapewni naszemu psu odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej, ale także okaże się dla nas świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

psie spotkania

Psie spotkania

Kolejnym sposobem na spędzenie czasu z naszym czworonogiem są rozmaite psie spotkania. Od takich, które odbywają się pod naszym blokiem, przez organizowane w parkach, aż po wspólne weekendowe wypady za miasto. Kompanów do wspólnych spacerów i spotkań znaleźć możemy na codziennym spacerze, internetowych forach czy grupach. Wystarczy tylko poszukać. Psie spotkania to okazja do socjalizacji naszego pupila z innym psami oraz do zabawy. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie naszego psiaka oraz uważnie obserwujmy wysyłane przez niego sygnały. Jeśli mamy wątpliwości czy nasz pupil czuje się dobrze w towarzystwie innych psów, nie zmuszajmy go od razu do integracji. Dla niektórych psiaków lepszą formą aktywności, będzie spędzenie czasu tylko z nami.

Moja Miska