15 sposobów na niejadka

 

Daj psu 15 minut na posiłek

Wsyp do miski odmierzoną porcję pokarmu i zostaw psa sam na sam z jedzeniem. Jeśli pies podąża za Tobą, zignoruj go. Daj pupilowi 15 minut na posiłek. Jeśli odmówi, zabierz miskę z karmą i zaoferuj ją za kilka godzin. Pamiętaj, aby nie podawać psu kamy, która stała przez dłuższy czas w misce – upewnij się, że chrupki są świeże. 

Zmieniaj karmę stopniowo

Wprowadzenie nowej karmy u niejadków powinno odbywać się powoli z uwzględnieniem tzw. okresu przejściowego, trwającego maksymalnie 10 dni.  Twoim celem jest zmniejszanie ilości dotychczasowego pokarmu i zwiększanie ilości nowej karmy. 

Dni 1 – 3: 75% obecnej karmy, 25% nowej karmy.

Dni 4 – 6: 50% obecnej karmy, 50% nowej karmy.

Dni 7 – 9: 25% obecnej karmy, 75% nowej karmy.

Dzień 10: 100% nowej karmy. 

Zadbaj o aktywność fizyczną

Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna zwiększa apetyt. Zabierz psa na  długi spacer i spróbuj zwiększyć dystans, który przemierzacie. 45-minutowa przechadzka będzie optymalna. Idealnie sprawdzą się również zabawy w przeciąganie czy aportowanie. 

Rozsyp chrupki na podłodze

Masz wybrednego szczeniaka? Wykorzystaj jego zapasy energii, aby zachęcić go do jedzenia. Usiądź obok swojego psa, rozsyp kilka chrupków na podłodze i podsuwaj mu po jednym. Podczas zabawy pies jest bardziej skłonny do jedzenia. Wykonaj kilka takich sesji ze swoim psem. Wkrótce Twój pupil chętnie zje chrupki bezpośrednio z miski. 

Połącz jedzenie z zabawą

Niejadki często bawią się jedzeniem zamiast je zjadać… Z pomocą zabawki na przysmaki możesz połączyć porę karmienia z czasem na zabawę. Ponieważ ciągłe napełnianie zabawki chrupkami może być uciążliwe, to rozwiązanie sprawdzi się u małych psów, które zjadają niewielkie porcje pokarmu.

Upewnij się, że porcja karmy jest odpowiednia

Zdarza się, że pies odmawia jedzenia, ponieważ nie strawił jeszcze poprzedniego posiłku. Moja Miska pomoże Ci dopasować dzienną porcję karmy do potrzeb Twojego psa. Sugerowaną dzienna porcję znajdziesz na ulotce dołączonej do karmy oraz w profilu psa na stronie www.mojamiska.pl.  

Spraw, by Twój pies zasłużył na swój posiłek

Nagradzaj psa karmą podczas tresury. Pochwal go za poprawne wykonanie zadań, takich jak „siad” czy„podaj łapę”. Kluczem jest przekonanie psa, że nagroda to wielka sprawa. Jeśli uda Ci się wystarczająco podekscytować psa, uwierzy, że ta nagroda to najlepsze, co mu się przytrafiło. 

Wyeliminuj z diety psa stołowe resztki

Tłuste i doprawione pokarmy znajdujące się na naszych stołach mogą powodować u psów biegunkę, wymioty czy zapalenie trzustki. Niektóre produkty, jak czekolada, ciastka czy ugotowane kości mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, a nawet zgonu. Twój pies może również nie być skory do jedzenia swojej karmy po napełnieniu żołądka skrawkami ze stołu. Eliminując resztki z diety psa nie tylko zadbasz o jego zdrowie, ale sprawisz, że zje swoje chrupki z apetytem.

Zrezygnuj ze smakołyków

Jeśli Twój pies jest wybredny, rozważ całkowitą rezygnację ze smakołyków, ponieważ w rzeczywistości nagradzasz złe zachowanie swojego pupila. Niechęć do jedzenia może wynikać również z braku apetytu – w przypadku małych psów, wystarczy dosłownie kilka smaczków, aby zaspokoić ich apetyt. Twój pies może również odmówić posiłku wiedząc, że czekają na niego pyszne smakołyki. Jeśli nie chcesz rezygnować z przekąsek, zastąp je chrupkami karmy Moja Miska, aby nauczyć psa, że są one dla niego nagrodą. 

Stwórz bezpieczną przestrzeń

Czy Twój pies łatwo się stresuje i rozprasza? Być może nie zjada swojego posiłku, ponieważ nie może się na nim skupić. Zadbaj o ciche i bezpieczne miejsce bez zewnętrznych bodźców, aby Twój pupil mógł skupić się na posiłku. Takie rozwiązanie może pomóc w zachęceniu go do jedzenia.

Umyj miskę po każdym posiłku

Zwróć uwagę na to czy miska Twojego psa jest czysta i czy nie ma specyficznego zapachu, który może być drażniący dla pupila. Niektóre psy boją się dźwięków wydawanych przez metalowe miski. 

Rutyna będzie Twoim sprzymierzeńcem

Brak stałych pór jedzenia może powodować, że Twój pies nie zawsze opróżni swoją miskę. Rutyna żywieniowa może okazać się Twoim sprzymierzeńcem w walce z wybrednym psem. Powinna ona obejmować:

-ten sam rodzaj pokarmu,

-podawanie posiłku w tej samej misce,

-stałe pory karmienia,

-stałe miejsce podawania posiłku.

Upewnij się, że posiłek jest świeży

Jeśli podajesz swojemu psu karmę, która spędziła w misce całą noc, nie będzie zaskoczeniem, jeśli twój pies odmówi posiłku. Sucha karma pozostawiona w misce na dłuższy czas (jak również nieodpowiednio przechowywana) wietrzeje, wchłania wilgoć, co wpływa zarówno na jej smak, jak i zapach. Aby zapewnić świeżość, zabezpiecz otwarte opakowanie karmy klipsem (klips do nabycia w sklepie Moja Miska) lub przechowuj pokarm w plastikowym pojemniku. 

Dopasuj kształt miski do potrzeb psa

Rasy brachycefaliczne, takie jak buldogi francuskie lub mopsy wymagają specjalnych misek, które ułatwiają jedzenie. Jeśli Twój pupil nie zjada całości pokarmu powodem może być nie brak apetytu, ale właśnie nieodpowiednio dopasowana miska. 

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii

Czy Twój pies nagle stracił apetyt? Przyczyną mogą być dolegliwości zdrowotne, takie jak alergie, choroby zębów i dziąseł, pasożyty czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jeśli Twój pies odmawia jedzenia i traci na wadze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Moja Miska