Dopiero będąc na spacerze zorientujemy się , że pies ma problem z wypróżnianiem. Poza tym zachowuje się normalnie, jest radosny i wygląda zdrowo. Najważniejszą rzeczą zapobiegającą zaparciom jest odpowiednie nawodnienie zwierzaka. Pies powinien mieć swobodny dostęp do miski ze świeżą wodą przez całą dobę. Obserwujmy psa czy nagle nie przestał pić wody w takich ilościach jak dotychczas.
Ważnym aspektem, kiedy pies ma kłopoty z wypróżnianiem, jest aktywność fizyczna. Reguluje ona prawidłową perystaltykę jelit. Domowym sposobem, który może pomóc psu w wypróżnianiu, jest podanie niewielkiej ilości mleka lub dolanie do karmy oleju rybnego. Możemy również zastosować sproszkowany błonnik. Nigdy nie podawajmy psu preparatów przeczyszczających przeznaczonych dla człowieka. Jeżeli domowe sposoby nie pomogą psu swobodnie wypróżnić się, a zaparcie będzie trwało dłużej niż dwie doby, powinniśmy udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Jest wiele lekarstw przeznaczonych dla zwierząt, pomagających w zaparciach, które może przepisać tylko weterynarz. Dieta psa powinna być tak skomponowana, żeby oprócz najważniejszego składnika jakim jest białko zwierzęce posiadała w swoim składzie również odpowiednią ilość włókna i błonnika w postaci np. pulpy buraczanej, kukurydzy, groszku, marchewki, batatów czy cykorii.
Podawanie psu dobrej jakości suchej karmy powoduje, że zwierzak ma dostarczone w takim posiłku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym również włókno surowe oraz błonnik. W doborze bardzo dobrze zbilansowanej diety, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb psa, pomoże Wam portal www.mojamiska.pl. Po stworzeniu profilu Waszego psa i udzieleniu odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące kondycji, zdrowia i diety pupila, zostanie zaproponowana karma, która spełni zapotrzebowanie żywieniowe każdego czworonoga. Zapraszamy do stworzenia profilu psa!