16 czerwca 2020

Zatwardzenie u psa

Co jest powodem, że pies ma zatwardzenie?

Kłopoty z wypróżnianiem czyli tzw. zaparcia, u psów mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Pies ma zaparcia czyli problemy z wydalaniem kału najczęściej na odcinku jelita grubego. Tworzy się w jelicie zator – korek, powstały z nawarstwiania się niewydalonych kawałków odchodów. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja dla psa. Stolec rozpiera jelito, pies ma odruch wypróżniania, ale nie może kału wydalić. Zaparcia są dodatkowo bolesne, ponieważ stolec jest bardzo suchy i podrażnia ściany jelita powodując krwawienie. Przedstawiamy kilka powodów sprzyjających zaparciom.

Pies pije zbyt mało wody, co powoduje, że organizm poszukuje jej w całym ciele, nawet w już uformowanym stolcu, który zostaje wysuszony i zalega w jelicie. Organizm psa nie może się przez to pozbyć kału.
Brak ruchu. Aktywność fizyczna psa jest dobra na wiele dolegliwości związanych z układem pokarmowym i wydalniczym. Brak ruchu spowalnia pracę jelit, pies niezmęczony mało pije, a tym samym nie nawadnia organizmu tak jak powinien.
Żywienie. Dostarczanie psu karmy z niską zawartością lekkostrawnych składników, opartej na zbożach i tanich wypełniaczach może powodować spore kłopoty z wypróżnianiem.
Przyjmowanie niektórych leków, prowadzi do zaparć. Zapoznajcie się z treścią ulotki leku, który podajecie swojemu psu.
Psy niewyprowadzane regularnie, zbyt długo przetrzymywane w domu bez możliwości wypróżniania się, bardzo często cierpią na zaparcia.
Starsze psy mają większe kłopoty z wypróżnianiem przez artretyzm, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie miednicy czy zwolniony metabolizm.
Zbyt duże spożywanie kości.
Pies je trawę. Długie źdźbła często blokują normalne wypróżnienie, bez pomocy opiekuna pies nie jest w stanie pozbyć się samodzielnie kału.
Choroby nowotworowe, stany zapalne jelit.
Zaburzenia hormonalne.

Jak sobie poradzić kiedy pies ma zatwardzenie?

Dopiero będąc na spacerze zorientujemy się , że pies ma problem z wypróżnianiem. Poza tym zachowuje się normalnie, jest radosny i wygląda zdrowo. Najważniejszą rzeczą zapobiegającą zaparciom jest odpowiednie nawodnienie zwierzaka. Pies powinien mieć swobodny dostęp do miski ze świeżą wodą przez całą dobę. Obserwujmy psa czy nagle nie przestał pić wody w takich ilościach jak dotychczas.

Ważnym aspektem, kiedy pies ma kłopoty z wypróżnianiem, jest aktywność fizyczna. Reguluje ona prawidłową perystaltykę jelit. Domowym sposobem, który może pomóc psu w wypróżnianiu, jest podanie niewielkiej ilości mleka lub dolanie do karmy oleju rybnego. Możemy również zastosować sproszkowany błonnik. Nigdy nie podawajmy psu preparatów przeczyszczających przeznaczonych dla człowieka. Jeżeli domowe sposoby nie pomogą psu swobodnie wypróżnić się, a zaparcie będzie trwało dłużej niż dwie doby, powinniśmy udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Jest wiele lekarstw przeznaczonych dla zwierząt, pomagających w zaparciach, które może przepisać tylko weterynarz. Dieta psa powinna być tak skomponowana, żeby oprócz najważniejszego składnika jakim jest białko zwierzęce posiadała w swoim składzie również odpowiednią ilość włókna i błonnika w postaci np. pulpy buraczanej, kukurydzy, groszku, marchewki, batatów czy cykorii.

Podawanie psu dobrej jakości suchej karmy powoduje, że zwierzak ma dostarczone w takim posiłku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym również włókno surowe oraz błonnik. W doborze bardzo dobrze zbilansowanej diety, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb psa, pomoże Wam portal www.mojamiska.pl. Po stworzeniu profilu Waszego psa i udzieleniu odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące kondycji, zdrowia i diety pupila, zostanie zaproponowana karma, która spełni zapotrzebowanie żywieniowe każdego czworonoga. Zapraszamy do stworzenia profilu psa!

Moja Miska