Objawy użądlenia przez pszczołę

Psy użądlone przez pszczołę zaczynają popiskiwać, są niespokojne i drapią miejsce użądlenia. Należy jak najszybciej usunąć żądło z miejsca wkłucia. Musimy wiedzieć, że żądło to taka cienka słomka wypełniona jadem.

Objawy użądlenia to opuchlizna, obrzęk i stan zapalny na skórze psa. Gorzej jeżeli do użądlenia dojdzie w okolicach nosa lub owad dostanie się do środka pyska i użądli w język czy krtań. Dochodzi wtedy do szybko postępującej potężnej opuchlizny, która powoduje problemy w oddychaniu, a w ostateczności może doprowadzić do uduszenia psa.

Bardzo niebezpieczne dla psów alergików są użądlenia pszczół, os i szerszeni. Jad tych owadów jest dla nich tak niebezpieczny, że może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego czyli silnej reakcji alergicznej organizmu. Jest to stan zagrożenia życia zwierzęcia i wymaga bardzo szybkiej interwencji weterynaryjnej.

Jak pomóc psu po użądleniu przez owady?

Jeżeli zauważyłeś, że Twój pies został użądlony lub masz takie przypuszczenia wnioskując po dziwnym zachowaniu zwierzaka, obejrzyj dokładnie pupila.
 

Pierwsza pomoc – jak pomóc psu?

 
Zlokalizuj miejsca użądleń. Jeśli psa użądliła pszczoła to koniecznie usuń żądło. Jeżeli do usunięcia użyjemy pęsety, to ściskając żądło uwolnimy pozostały w środku jad i dostarczymy do organizmu psa kolejną dawkę trucizny. Najlepiej usunąć żądło paznokciem, delikatnie je drapiąc lub kawałkiem sztywnego kartonika tak, aby nie dopuścić do ściskania.

Następnym krokiem jest przyłożenie miejscowo lodu na opuchnięte miejsce. Dobrze sprawdza się w takich sytuacjach okład z roztworu sody oczyszczonej – do szklanki z wodą dodajemy jedną łyżeczkę sody. Możemy z niego zrobić opatrunek, który dodatkowo zabezpieczy miejsce użądlenia przed lizaniem i rozdrapywaniem.

Jeżeli w domu mamy ludzkie maści na ukąszenia owadów również możemy ich użyć. Preparaty kortykosteroidowe zmniejszą zaczerwienienie, świąd i obrzęk.
Dobrym sposobem jest również przyłożenie owsianki na chore miejsce, na około 20-30 minut.

Jeżeli dodatkowo Twój pies będzie miał inne objawy, takie jak: silny obrzęk wokół głowy, bąble w dużym rozmiarze, trudności w oddychaniu, nadmierne ślinienie się, pobudzenie, wymioty, biegunkę, skołowacenie i napad padaczkowy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Wiosna to też czas wysypu kleszczy. Zapraszamy do przeczytania artykułu dlaczego Kleszcz u psa to potencjalne zagrożenie życia.

Moja Miska