Pchły u psa

Najczęściej kojarzonym pasożytem zewnętrznym psów są pchły. Niewielkie, skaczące i gryzące owady powodują niesamowite swędzenie i urazy skóry. Pchły nie tylko atakują psy, ale mogą również atakować nas ludzi. Jak poradzić sobie z inwazją pcheł u psa? 

Jak wyglądają pchły u psa

To niewielkie, mające maksymalnie kilka milimetrów owady, które żywią się krwią ssaków. Po napiciu się pchła przybiera kolor ciemnoczerwony. Pchły lubią ciepło. Wyższe temperatury otoczenia wpływają na przyspieszenie ich cyklu rozwojowego. Dorosłe pchły odżywiają się krwią ssaków, jednak nie muszą przebywać cały czas na swoim żywicielu. Ugryzienie pchły może powodować swędzenie, ale nie musi. Pchły mogą znajdować się na podłodze, w jej szczelinach, na posłaniu psa. Składanie jaj również może odbywać się w środowisku, a nie na żywicielu. Przy niekorzystnych warunkach otoczenia, larwy pcheł wstrzymują cykl rozwojowy i czekają do podwyższenia temperatury. Istnieje wiele rodzajów pcheł, u psów występuje pchła psia, jednak jej żywicielem nie musi być pies. Może być nim równie dobrze człowiek, kot, każdy ssak z najbliższego otoczenia. 

Jak rozpoznać, że pies ma pchły? 

Nadmierne drapanie się psa to zachowanie, które powinno wzbudzić nasz niepokój. Ugryzienie pchły w niektórych przypadkach może powodować silne uczucie świądu i zmiany skórne. Jeśli podejrzewamy, że nasz pies ma pchły w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie obejrzeć sierść psa i miejsca, w których śpi. Naszą uwagę powinny wzbudzić niewielkie czarne plamki na skórze psa, mogą być to odchody pcheł. Same pasożyty potrafią dosyć dobrze się ukrywać, przez co łatwiej znaleźć ich odchody, niż je same. Dodatkowo na skórze mogą pojawiać się zmiany skórne, a sierść może zacząć wypadać płatami w większych ilościach. Pchły często preferują okolice uszu, okolice ogona, brzucha oraz tułowia. W niektórych przypadkach inwazja pcheł może przechodzić bezobjawowo. Przy długich i nieleczonych inwazjach może dochodzić do anemii. Pchły mogą zarażać psy tasiemcem psim, ponieważ są jego żywicielem pośrednim.

Alergia na pchły u psa 

Niektóre psy są uczulone na ślinę pcheł. Dochodzi wtedy u nich do alergicznego zapalenia skóry spowodowanego przez pchły. U psów widoczne są wtedy zmiany skórne spowodowane reakcją alergiczną. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie określić czy u naszego psa są pchły, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który określi przyczynę zmian skórnych i wprowadzi odpowiednie leczenie.  

Jak zwalczyć pchły u psa

Przede wszystkim liczy się profilaktyka i dbanie o czyste środowisko, w którym przebywa pies. W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładzie się na ochronę psów przeciw kleszczami. Zdecydowana większość opiekunów psów zabezpiecza swoich pupili przed kleszczami. Większość preparatów przeciwkleszczowych zabezpiecza psy również przed pchłami, dzięki czemu problem ich inwazji nie jest już tak popularny. Co zrobić jednak jeśli nasz pies załapie pchły?  

Należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który dysponuje środkami farmaceutycznymi (kroplami, tabletkami), które zabiją formy dorosłe pasożytów. Oprócz tego należy dokładnie posprzątać pomieszczenia, w których przebywał pies. Sprzątnąć dywany, przestrzenie pod nimi, szpary, szczeliny w podłodze, uprać kanapy i posłanie psa. Jeśli pies w tym czasie jeździł autem, uprać matę samochodową, czy koc, na którym jeździł. Po dokładnym wyczyszczeniu mieszkania można również spryskać powierzchnię środkiem owadobójczym, aby mieć pewność, że żadna forma przetrwalnikowa pasożyta nie pozostała w naszym domu. Warto również zakupić specjalistyczny szampon i wykąpać psa. Jeśli w domu są także inne zwierzęta warto je również wykąpać i wspomnieć lekarzowi weterynarii o ich obecności. Być może konieczne będzie zastosowanie preparatów owadobójczych również w ich przypadku. 

Moja Miska