Miejskie eskapady z pupilem

Podczas miejskich spacerów z psem nie jest trudno natknąć się na śmieci czy resztki jedzenia leżące na chodnikach i trawie. Czasem zjedzenie znalezionego kąska może skończyć się jedynie lekką niestrawnością, ale niekiedy nawet poważnym zatruciem czy śmiercią psa. Dlatego oprócz pilnowania pupila podczas miejskich eskapad, warto także uczyć go umiejętności zostawiania znalezionych rzeczy.

Czym jest autokontrola?

Autokontrola to zdolność panowania nad własnymi emocjami i reakcjami psa. Ćwiczenia autokontroli uczą czworonoga cierpliwości i opanowania. Jednym z elementów nauki autokontroli jest nauka komendy „zostaw”, czyli nie brania i wypuszczania różnych rzeczy z pyska. Dla psów umiejętność ta jest początkowo bardzo trudna, zwłaszcza dla szczeniąt. Nie zawsze jednak to co znajdą jest dla nich odpowiednie i bezpieczne. Nauka autokontroli z trudem może przyjść także psiakom pobudliwym, które mają problem z opanowaniem swoich emocji. U takich czworonogów ćwiczenia te okażą się świetnym sposobem na wyciszenie i pomogą im w przyszłości lepiej kontrolować swoje reakcje.

Jak zacząć naukę?

Naukę autokontroli z wykorzystaniem komendy „zostaw” zaczynamy od prostego ćwiczenia z przysmakiem. Chcemy nauczyć psiaka, że aby dostać smakołyk, musi na niego chwilę poczekać. Na początku bierzemy smaczek w rękę, pokazujemy go psu, a kiedy ten próbuje się do niego dobrać zamykamy ją, aby mu to uniemożliwić. Robimy tak do czasu, aż pies na chwilę przestanie interesować się przysmakiem, wtedy otwieramy dłoń i pozwalamy mu zjeść nagrodę. Na początku wystarczy krótkie odwrócenie głowy lub zabranie nosa od naszej ręki, dopiero później stopniowo zwiększamy wymagania wobec naszego psa. Takie ćwiczenie powtarzamy kilka razy, a kiedy psiak przestanie od razu dobierać się do przysmaku, dodajemy do tego komendę głosową. W kolejnych krokach oczekujemy od psa pozostawienia przysmaku z naszej otwartej dłoni lub podłogi. Im psu będzie łatwiej wyczekać na upragniony kąsek, tym możemy stopniowo utrudniać mu zadanie, na przykład poprzez wydłużenie czasu oczekiwania.

Nauka komendy „zostaw”

Nauka komendy „zostaw” może być ćwiczona na wiele różnych sposobów.  Zawsze też możemy pójść o krok dalej wymyślając coraz to nowe utrudnienia – zaczynając od ćwiczeń z jednym przysmakiem, aż po tor przeszkód stworzony z jedzenia i zabawek. Możemy także nauczyć naszego pupila zostawiania przysmaku położonego na łapach czy głowie, co będzie wymagało od niego dużego opanowania, aby jednocześnie zostać w bezruchu.

Oduczamy pupila zjadania śmieci

Nauka autokontroli i komendy „zostaw” nie tylko oduczy naszego psa zjadania przeróżnych śmieci znalezionych w trakcie spacerów, ale także okaże się być dla niego świetną aktywnością i zabawą. Sprawdzi się w deszczowe dni, kiedy musimy ograniczyć spacery i zapewnić psu większą dawkę stymulacji umysłowej. Porządnie zmęczy psychicznie także psiaki, które z powodu choroby czy kontuzji muszą ograniczać aktywność ruchową. Autokontrolę możemy ćwiczyć w domu i w trakcie spacerów, wymyślając coraz to nowsze zadania dla naszego psa. Dzięki takiej nauce nasz pupil nie tylko oduczy się zjadania tego co najdzie, ale również będzie lepiej kontrolował swoje emocje.

Moja Miska