Koronawirus u zwierząt - czy psy mogą go przenosić?

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie wiele osób niepokoi się i zastanawia czy psy mogą przenosić koronawirusa? Według doniesień WHO – Światowej organizacji Zdrowia – w tej chwili nie ma żadnych dowodów na to, że psy mogą zarazić się wirusem COVID -19 jak również spowodować zarażenie się człowieka od psa.

WHO na swojej stronie na bieżąco zamieszcza informacje dotyczące koronawirusa oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania z nim związane, również te, dotyczące zwierząt domowych i ewentualnych zagrożeń związanych z tytułu kontaktu z nimi.

Niepokój wśród właścicieli zwierząt wzbudziła informacja, że w Chinach pies rasy pomeranian, należący do osoby zainfekowanej, został zakażony koronawirusem, ponieważ najprawdopodobniej polizał powierzchnię, na której osadził się COVID – 19. Okazało się jednak, że objęty kwarantanną szpic, który w testach miał wcześniej wynik „lekko pozytywny” (wymaz został pobrany z błon śluzowych nosa psa), nie ma żadnych objawów zakażenia koronawirusem.

Koronawirus a spacer z psem

Biorąc pod uwagę tempo rozprzestrzeniania się wirusa, który może być w każdym miejscu, należy zachować maksimum środków ostrożności, co dotyczy również kontaktów ze zwierzętami. Nasze psy w większości przypadków muszą wychodzić na zewnątrz po to, by załatwić swoje potrzeby. Nie po to je tego uczyliśmy, żeby teraz zmuszać je do załatwienia swoich potrzeb w domu! Nie dajmy się zwariować!

Idąc na spacer starajmy się unikać zarówno zbiorowisk ludzkich, jak też i psich. Po przyjściu ze spaceru dokładnie i starannie umyjmy ręce mydłem i zdezynfekujmy płynem odkażającym.

Co zrobić z psem w czasie kwarantanny lub pobytu w szpitalu?

Jeżeli zostaliśmy objęci kwarantanną lub stwierdzono u nas koronawirusa i zostaliśmy skierowani do szpitala zakaźnego, a jesteśmy posiadaczami psa, nie wpadajmy w panikę! W takiej sytuacji – radzi minister zdrowia – należy poprosić o pomoc sąsiadów, znajomych lub rodzinę, by pomogli nam wyprowadzić psa. Do tej pomocy dołączyli również harcerze, szczególnie chętnie niosący pomoc osobom starszym. Ważne, by przy przekazywaniu psa nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która będzie wyprowadzać psa. Najlepiej więc wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą. Osoba wyprowadzająca psa nie może dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio. Ważne więc, by osoba wyprowadzająca psa czyniła to w rękawiczkach, najlepiej jednorazowych i posiadała ze sobą płyn dezynfekujący, którym mogłaby przetrzeć smycz.

Zostań w domu! Moja Miska przyłącza się do akcji #zostanwdomu. Zadbaj o swoje zdrowie i zdrowie innych ludzi. Spacer z psem powinien trwać tylko tyle, by zaspokoić potrzeby fizjologiczne zwierzęcia. Zachęcamy do organizowania pomocy sąsiedzkiej przy wyprowadzaniu psów, zwłaszcza, jeśli ich właścicielami są osoby starsze.

Troszczymy się o to, by Twojemu psu nie zabrakło karmy. Możesz ją zamówić na naszej stronie www.mojamiska.pl bez wychodzenia z domu. Zamówienia realizujemy na bieżąco.

 

Moja Miska