Koronawirus u zwierząt - czy psy mogą go przenosić?

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie wiele osób niepokoi się i zastanawia czy psy mogą przenosić koronawirusa? Według doniesień WHO – Światowej organizacji Zdrowia – w tej chwili nie ma żadnych dowodów na to, że psy mogą zarazić się wirusem COVID -19 jak również spowodować zarażenie się człowieka od psa.

WHO na swojej stronie na bieżąco zamieszcza informacje dotyczące koronawirusa oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania z nim związane, również te, dotyczące zwierząt domowych i ewentualnych zagrożeń związanych z tytułu kontaktu z nimi.

Niepokój wśród właścicieli zwierząt wzbudziła informacja, że w Chinach pies rasy pomeranian, należący do osoby zainfekowanej, został zakażony koronawirusem, ponieważ najprawdopodobniej polizał powierzchnię, na której osadził się COVID – 19. Okazało się jednak, że objęty kwarantanną szpic, który w testach miał wcześniej wynik „lekko pozytywny” (wymaz został pobrany z błon śluzowych nosa psa), nie ma żadnych objawów zakażenia koronawirusem.

Co zrobić z psem w czasie kwarantanny lub pobytu w szpitalu?

Jeżeli zostaliśmy objęci kwarantanną lub stwierdzono u nas koronawirusa i zostaliśmy skierowani do szpitala zakaźnego, a jesteśmy posiadaczami psa, nie wpadajmy w panikę! W takiej sytuacji – radzi minister zdrowia – należy poprosić o pomoc sąsiadów, znajomych lub rodzinę, by pomogli nam wyprowadzić psa. Do tej pomocy dołączyli również harcerze, szczególnie chętnie niosący pomoc osobom starszym. Ważne, by przy przekazywaniu psa nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która będzie wyprowadzać psa. Najlepiej więc wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą. Osoba wyprowadzająca psa nie może dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio. Ważne więc, by osoba wyprowadzająca psa czyniła to w rękawiczkach, najlepiej jednorazowych i posiadała ze sobą płyn dezynfekujący, którym mogłaby przetrzeć smycz.

Moja Miska