Kiedy pies staje się seniorem? Jak zadbać o starszego psa?

Przyjęło się, że gdy pies jest w wieku 7-8 lat to staje się seniorem. Jednak inaczej przebiega proces starzenia u psów małych i średnich ras, a inaczej u dużych. Długość życia psów dużych ras to ok. 10-11 lat, za to psy małe lub średnie potrafią dożyć nawet 16-18 lat. Znane są przypadki życia nawet powyżej 20 lat.

Długowieczność oczywiście nie zależy tylko od wielkości czy rasy psa. Ogromny wpływ mają warunki w jakich pies żyje, co je, ile ruchu zażywa, a przede wszystkim czy na coś choruje. Skoro jest taka rozbieżność w długości życia psów, to racjonalnie podchodząc, duże rasy szybciej się starzeją. Czyli możemy przypuszczać, że ten proces może zacząć się nawet w wieku 5 lat.

Jak zadbać o starszego psa?

Łamanie w kościach, ból stawów, problemy trawienne, nietrzymanie moczu – to tylko, niektóre problemy jakie mogą przytrafić się naszemu psu. Ale nie muszą! Lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdź w naszym artykule jak za pomocą odpowiedniej diety walczyć z chorobą stawów. Przy problemach ze stawami dobrze jest zapewnić psu wygodne i ciepłe posłanie, odpowiednio izolujące od zimnej podłogi. Przy takich problemach nie jest wskazane chodzenie po schodach, wskakiwanie i zeskakiwanie z kanapy czy ulubionego fotela. Dla starszych psów dużych ras dobrym rozwiązaniem jest miska na stojaku. Pozwala tak dopasować wysokość, by pies nie musiał się zbytnio schylać i obciążać stawy.

Nietrzymanie moczu zdarza się starszym psom dosyć często. Można wtedy wykorzystać specjalne podkłady pochłaniające mocz, albo psie majtki – inne dla suczek inne dla samców.

Pamiętajmy, że nasz psi senior powinien być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Na podstawie badań krwi, sprawdzeniu koordynacji ruchowej psa, stanu uzębienia czy ewentualnych problemów trawiennych lekarz poleci odpowiednią karmę, dobierze suplementy, przepisze leki, które wspomogą organizm psa.

Nie oznacza to, że gdy już mamy psiego seniora, to już się z nim nie bawimy lub nie chodzimy na spacery. Psi senior nadal jest psem i ma psie potrzeby. Pewnie rzadziej będzie się bawił, mniej biegał, a więcej odpoczywał. Jednak zabawa ma dobry wpływ na samopoczucie i kondycję fizyczną. To, że jeszcze potrafi dogonić piłkę pozwala mu poczuć dumę z samego siebie.

Spacery nie muszą być już tak intensywne jak wcześniej, ale z pewnością mogą być częstsze, a krótsze.

Czy należy zmienić jego dietę?

Każdy organizm się starzeje. Nawet nasz 😊 I to, co spokojnie mogliśmy jeść w wieku młodzieńczym, często nie jest już wskazane w wieku podeszłym. Tak samo u naszych psów. Suche karmy dla seniorów są tak zbilansowane, by zawierały łatwo strawne białko i mniejszą ilość tłuszczu. Jeśli nie bardzo wiesz na jaką karmę powinien przejść Twój psi senior, to zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.mojamiska.pl i wypełnienia formularza informującego nas o potrzebach Twojego psa. Na tej podstawie zaproponujemy odpowiednio zbilansowaną karmę Moja Miska, odpowiadającą aktualnym potrzebom i wymaganiom twojego pupila.

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o naszej karmie.

Profilaktyczne wizyty u lekarza weterynarii – czy to konieczność?

Profilaktyczne badania potrzebne są psom w każdym wieku. Nie tylko seniorom. Dzięki temu odpowiednio wcześniej mogą zostać wykryte choroby zagrażające życiu psa. Szybka reakcja pozwoli zaradzić dolegliwościom i złemu samopoczuciu. Odpowiednio dobrane leki pozwolą na spokojniejsze i dłuższe życie z chorobą jak np. w przypadku cukrzycy. Są rasy psów, które właściwie mają wpisane w rasę charakterystyczne schorzenia. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy wcześniej, by je usunąć lub złagodzić. Regularne kontrole należy zacząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Wszystkim psim seniorom życzymy długiego i szczęśliwego życia u boku swojego ukochanego opiekuna.

Moja Miska