Jak karmić psa?

Wybór odpowiedniej miski

Karmienie psa wbrew pozorom może przysporzyć nam wielu problemów. Już sam wybór miski, mógłby wydawać się prosty, jednak dla niektórych właścicieli psów stanowi kłopot. Oprócz odpowiedniej wielkości, którą powinniśmy dobrać do gabarytów naszego psa, także kształt miski ma spore znaczenie. Jeśli mamy psiaka o krótkim pysku, wybierzmy szeroką miskę z niskimi brzegami, tak aby miał on swobodny dostęp do jedzenia. Natomiast, jeśli jesteśmy właścicielami psa o długich zwisających uszach, wybierzmy wąską miskę z wysokimi brzegami, dzięki czemu unikniemy brudzenia się uszu w karmie. Zwróćmy także uwagę na to, z czego zrobiona jest miska. Lekka plastikowa, może uciekać naszemu psu w trakcie jedzenia, a ciężka ceramiczna może hałasować, przez co nasz pies nie będzie mógł spokojnie zjeść. W obu przypadkach najlepiej sprawdzi się, miska zaopatrzona w gumę antypoślizgową.

Miski na podwyższeniu

Dosyć popularne są także miski dla większych psów stawiane na podwyższeniach. Kiedyś były one zalecane przez weterynarzy, aby pies w trakcie posiłku nie musiał się schylać. Dziś wiemy jednak, że taka pozycja w trakcie jedzenia jest mniej naturalna dla psów oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka. Dlatego lepiej wybierzmy zwykłą miskę postawioną na ziemi, lub taką na niezbyt wysokim podwyższeniu.


Odpoczynek po jedzeniu

Odpoczynek po jedzeniu? Zdecydowanie tak! Wiele ras psów zagrożonych jest wystąpieniem skrętu żołądka po jedzeniu. Kiedy psi żołądek wypełniony jest gazami, nabiera tendencji do obracania się wokół własnej osi, co prowadzi do skrętu i zamknięcia ujścia do jelit oraz przełyku. Żołądek zaczyna napierać na inne organy, czego konsekwencją może być nawet śmierć psa. Na tę przypadłość narażone są zwłaszcza duże psy. Aby zapobiec powstaniu skrętu, powinniśmy ograniczyć ruch zwierzęcia po posiłku. Dlatego zawsze karmmy naszego psiaka po spacerze, a nigdy przed. Po powrocie do domu odczekajmy także chwilę, aby nasz pies mógł nieco odpocząć i dopiero wtedy podajmy mu jedzenie.

Regularne posiłki

Właściciele często mają także problem z tym, ile razy dziennie powinni karmić swojego psiaka. Szczenięta powinny dostawać nawet 5-6 posiłków dziennie, podzielonych na mniejsze porcje. Z wiekiem psiaka stopniowo zmniejszamy częstotliwość karmienia. Dorosłe psy karmimy 2-3 razy dziennie, w zależności od aktywności naszego pupila. Ważna jest także regularność posiłków, która zapewnia odpowiednie wydzielanie soków trawiennych, a naszemu psu daje poczucie przewidywalności – nikt z nas przecież nie chciałby się zastanawiać, kiedy następny raz będzie mógł coś zjeść. To właśnie między innymi brak regularnych posiłków może prowadzić do zbyt łapczywego jedzenia.

 


Czy pies powinien mieć stały dostęp do karmy?

Bardzo często poruszaną kwestią odnośnie karmienia psów, jest także to, czy pies powinien mieć stały dostęp do karmy. Ta metoda karmienia sprawdzi się u psów, które jedzą wolno i preferują częste posiłki małych porcjach. Jest także odpowiednia dla starszych psiaków, suk w ciąży i w okresie laktacji oraz psów w trakcie rekonwalescencji. Nie jest natomiast dobra dla psów, które cierpią na brak apetytu oraz dla tych, które jedzą zbyt łapczywie. Jeśli nasz psiak niechętnie zjada posiłki, stały dostęp do jedzenia, może jeszcze bardziej zmniejszyć atrakcyjność pokarmu. W takim przypadku, powinniśmy dać psu określoną ilość czasu na posiłek, a to co zostawi zabrać. Dzięki temu nauczymy go regularnego jedzenia. Natomiast w przypadku psów, które nie znają umiaru w jedzeniu, stały dostęp do jedzenia, może doprowadzić do przekarmienia. Takie psiaki powinny mieć wymierzone dzienne porcje posiłków, zgodne z zaleceniami z opakowania karmy.

Jakość karmy

Jeśli nasz pies dostaje dobrą jakościowo, zrównoważoną karmę, a my stosujemy się do powyższych zasad, nie powinniśmy doświadczyć większych problemów z karmieniem naszego psa. Jeśli jednak jest inaczej, warto także nasze wątpliwości odnośnie prawidłowego karmienia psa, skonsultować z weterynarzem, trenerem psów lub behawiorystą.

Moja Miska