Jak czytać etykiety na suchej karmie dla psa?

Jakie informacje powinny być umieszczone na opakowaniu karmy dla psów?
Jedną z ważniejszych informacji jaką mamy na opakowaniach jest to, czy karma jest produktem pełnoporcjowym czy uzupełniającym.

Karma pełnoporcjowa dla psa zawiera taką ilość składników odżywczych, która zaspokoi dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia na składniki odżywcze. Tego typu karmy mogą być podawane każdego dnia, jako jedyne źródło pokarmu.

Karma uzupełniająca dla psa, to karma niekompletna, czyli niewystarczająca, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Do tej grupy zaliczamy np. przysmaki, gryzaki i produkty stosowane jako przekąski między posiłkami. Nie może stanowić jedynego źródła żywienia i musi być uzupełniana karmami pełnoporcjowymi.

https://youtube.com/watch?v=NTKuOJ534Zg%3Ffeature%3Doembed

Na etykiecie obowiązkowo musi znaleźć się skład karmy. Najczęściej jest to lista składników wymienionych kolejno wg ich procentowej zawartości.

Oprócz podstawowego składu, na opakowaniu umieszczony powinien być również skład analityczny: białko surowe, oleje i tłuszcze surowe, włókno surowe, popiół surowy, wilgotność, węglowodany, wapń, fosfor oraz energia metaboliczna.

Białko surowe w składzie analitycznym jest najbardziej pożądanym składnikiem we właściwie zbilansowanym pożywieniu, ponieważ to składnik budulcowy wszystkich organizmów. Jego niedobór skutkuje problemami trawiennymi, słabą odpornością, zaburzeniami wzrostu, brakiem energii, a nawet może być przyczyną zwiększonej podatności skóry na rozmaite infekcje. Wpływa też na proces krzepnięcia krwi, a jego niedobór zaburza transport substancji odżywczych. Zapotrzebowanie psów, które rosną na białko wynosi co najmniej 22% w suchej masie pokarmu, dorosłych 18%, a suk w ciąży i karmiących 20-26%.

Należy tez pamiętać, że podana wartość procentowa białka surowego zawiera białko zwierzęce oraz białko roślinne.

Skład analityczny to najważniejsza informacja odzwierciedlająca jakość karmy! To na jego podstawie można stwierdzić jakiej jakości jest dana karma i jakie składniki odżywcze otrzyma nasz pies.

Na produkcie również mus być umieszczona informacja o zawartości dodatków dietetycznych, , dzienna porcja wg wagi i wieku psa oraz masa netto produktu. Czy karma przeznaczona jest dla szczeniaka, psa dorosłego, seniora oraz dla jakiej wielkości psa. W tym przypadku znaczenie ma wielkość chrupka. Karmy weterynaryjne zawierają informację, na jakie dolegliwości zdrowotne karma jest przeznaczona.

O czym informuje nas skład karmy dla psa?

Do głównych składników stosowanych w produkcji suchych karm dla psów należą: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, dodatki w postaci witamin i pierwiastków śladowych.

A co się kryje w składzie karmy pod nazwą „mięso” ? To wszystkie części zwierząt rzeźnych (trzoda chlewna, bydło, owce, kozy, zwierzęta nieparzystokopytne, drób, króliki) oraz łownych, nadające się do spożycia przez ludzi. Zaliczamy do nich mięso z mięśni szkieletowych.

Na rynku karm wysokiej jakości coraz częściej spotykamy się z określeniem „świeże mięso”. Oznacza to, że mięso nie zostało poddane żadnemu procesowi poza chłodzeniem, mrożeniem lub szybkim mrożeniem. Świeże mięso dodane do produkcji suchej karmy jest ważone przed rozpoczęciem procesu ekstruzji. ! Prawda jest taka, że świeże mięso w swoim składzie zawiera 70% wody. W czasie procesu ekstruzji traci prawie całą wodę, dlatego ostateczna zawartość mięsa różni się znacząco od tej podanej na opakowaniu. I tak np. z 50% użytego do produkcji świeżego mięsa uzyskamy 15 % mięsa, które de facto znajdziemy w karmie. Jednak informacja o zawartości 50% świeżego mięsa działa na naszą wyobraźnię. Nie dajmy się nabrać 😊

Sprawa wygląda inaczej, gdy w składzie karmy mamy wymienione mięso dehydratyzowane. Takie mięso przed produkcją poddane jest procesowi odwodnienia i wysuszenia. Nazywamy je mięsem suszonym lub mączką mięsną. W takim mięsie zawartość wody to tylko 8 %. I wygląda na to, że mięso, które w składzie zostało wymienione jako suszone, będzie stanowiło większe źródło białka niż mięso świeże, wymienione w składzie jako pierwsze.

W składzie karmy do słowa „mięso‘’ zaliczamy również mięśnie szkieletowe ryb, podroby oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Podroby to mięso świeże, pozostałe po obróbce mięśni szkieletowych i dodatkowo zawierające wnętrzności oraz krew. W podrobach mamy wysoką wartość odżywczą białka, a także dużą ilość i różnorodność witamin i minerałów. Podkreślamy, mączki mięsno-kostne to nie to samo co mączki mięsne.

Skład karmy dla psów zawiera również składniki roślinne. Są to zboża, rośliny strączkowe, warzywa oraz owoce i zioła. Stanowią one źródło witamin, minerałów oraz włókna pokarmowego, sprzyjającego prawidłowemu funkcjonowaniu mikroflory układu pokarmowego i zdrowiu jelita grubego.

O składnikach używanych do produkcji naszych karm bezzbożowych i karm ze zbożami dowiesz się odwiedzając stronę

Jeśli nie wiesz jaką karmę powinien jeść Twój pies, to zapraszamy do odwiedzenia naszej strony mojamiska.pl

Indywidualne podejście, uwzględnienie zapotrzebowanie na składniki odżywcze pod względem zdrowotnym dla poszczególnych grup wiekowych, wykluczenie ze składu produktów alergizujących oraz gwarancja użytych do produkcji składników jakości żywności dla ludzi to wszystko otrzymacie od mojamiska.pl po stworzeniu profilu swojego psa.

Kierując się wyborem odpowiedniej karmy musimy przede wszystkim zwracać uwagę na właśnie te informacje!

Moja Miska