Canicross, czyli bieganie z psem, cały czas zyskuje na popularności. Biegaczy z ich czworonogami spotkać można nie tylko rano czy wieczorem w dużych miastach, ale także na organizowanych biegach, gdzie dziesiątki par człowiek-pies przebiegają wspólnie wyznaczone trasy. Na forach i grupach ciągle przewijają się pytania dotyczące biegania z psem – kiedy można zacząć, jak przygotować do tego siebie i psa czy jakiego sprzętu użyć. Bieganie to fantastyczny sposób na aktywne spędzenie czasu ze swoim pupilem. Jeśli jednak chcemy wspólnie biegać, róbmy to z głową, aby było to dla nas i naszego czworonoga nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Kiedy można zacząć biegać z psem

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących biegania z psem, jest właśnie to, kiedy można zacząć. W końcu każdego zdrowego szczeniaka rozpiera energia, a bieganie mogłoby się wydawać świetnym sposobem na jej rozładowanie. W przypadku szczeniąt powinnyśmy się wstrzymać z bieganiem do czasu, aż psiak skończy rok. Dopiero wtedy jego układ kostno-stawowy będzie w pełni rozwinięty, a bieganie będzie dla niego bezpieczne.

Sprzęt do biegania z psem – w co się wyposażyć

Biegając z psem powinniśmy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które zapewnią naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo.

  • Szelki –  powinny być dobrze dopasowane do budowy ciała psa, aby nie ograniczać jego ruchów w trakcie biegu.
  • Smycz z amortyzatorem – dzięki takiej smyczy unikniemy gwałtownych szarpnięć w trakcie biegu.
  • Odblaski lub światełka – dla naszego pupila i dla nas, aby być dobrze widocznym po zmroku.
  • Pas biodrowy – możemy przypiąć do niego smycz,  dzięki czemu mamy obie ręce wolne w trakcie biegu.

 

Pamiętaj, by nie biegać z pupilem zapiętym na obroży lub kolczatce.

Canicross to świetna zabawa dla nas i naszego psiaka. W trakcie treningów obserwujmy jednak uważnie naszego pupila upewniając się czy na pewno bieganie sprawia mu  frajdę i czy nie jest dla niego zbyt dużym obciążeniem fizycznym.

Moja Miska