Sposoby żywienia kotów domowych.

O tym jak trudno sprostać kocim wymaganiom przekonał się pewnie każdy opiekun kota. Wybór odpowiedniej zabawki, posłania, nowej budki, a także karmy i przysmaków może okazać się nie lada wyzwaniem. Poznaj sposoby żywienia kotów i sprawdź, który sposób okaże się najlepszy dla Twojego.

Kota należy żywić karmą mokrą – któż z nas nie słyszał tych słów lub nie przeczytał ich na jednej z grup na Facbook’u. Czy to stwierdzenie ma jakieś uzasadnienie? I czy każdy kot z chęcią będzie zajadać się mokrą karmą?

Dieta domowa dla kota.

Stosowanie w żywieniu kotów karm gotowych gwarantuje bezpieczeństwo diety. Karmy mokre czy suche to produkty kompletne, dostarczające niezbędne składniki odżywcze. Skomponowanie diety domowej dla kota to niemałe wyzwanie i wymaga odpowiedniego poziomu wiedzy opiekuna, a także jest czasochłonne. Dlatego jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, aby przygotowywać samodzielnie posiłki swojemu kotu, skontaktuj się z dietetykiem zwierzęcym lub wybierz wysokiej jakości karmę gotową.

Żywienie kota karmą mokrą?

Koty pobierają wodę wraz z pokarmem, dlatego żywienie ich karmą mokrą dostarcza im nie tylko składników odżywczych, ale także nawadnia ich organizmy, zgodnie z ich przystosowaniami. Jednak nie każdy kot preferuje jedzenie pokarmów wilgotnych i często koci opiekunowie spotykają się z odmową zjedzenia dobrej jakości karmy mokrej. Wynika to z wielu czynników. Na przykład w przypadku kociaków wpływ na to może mieć sposób żywienia matki. Dlatego nie zawsze preferowany przez opiekuna sposób żywienia będzie akceptowalny przez kota. Jeśli zależy Ci na żywieniu karmą mokrą – od początku wybieraj karmy pełnoporcjowe zawierające w swoim składzie przede wszystkim składniki zwierzęce. U kotów dojrzałych często spotykamy się z problemem, że preferują one karmy wilgotne w postaci filetów, które zazwyczaj są karmami uzupełniającymi, lub karmy marketowe niskiej jakości, z których wyjadają sam sos czy galaretkę. W takich sytuacjach może dochodzić do niedoboru składników odżywczych, dlatego aby zapewnić swoim pupilom wartościową dietę część opiekunów decyduje się na wprowadzenie systemu mieszanego.

Żywienie kota karmą mokrą i suchą?

Żywienie karmą suchą i mokrą to metoda popularna wśród opiekunów kotów. Przede wszystkim jest ona łatwa w zastosowaniu i sprawdza się przy obecnym, zabieganym trybie życia większości z nas. Karma sucha może pozostać w misce kota znacznie dłużej niż karma mokra, dzięki czemu w trakcie naszej nieobecności w domu, nie musimy martwić się o to, że kot jest głodny. Pozostawienie oddzielnej porcji karmy suchej w misce powoduje, że zwierze może pobierać mniejsze porcje jedzenia znacznie częściej, nawet gdy jesteśmy poza domem. Pozostawiona w taki sam sposób karma mokra – wysycha i staje się mniej apetyczna. Dlatego karmę mokrą najlepiej podawać o stałych porach, w trakcie obecności opiekuna w domu, aby kot mógł od razu zjeść przygotowany posiłek. Miskę kota po podaniu karmy wilgotnej należy regularnie myć, tak aby zachować ją w czystości i aby nie rozwijały się w niej patogeny. Wybierając system mieszany należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu karm, zwłaszcza u kotów kastrowanych, u których zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmniejsza się w porównaniu do kotów niekastrowanych. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała kota pozwala zadbać o odpowiedni komfort jego życia, zmniejszając szansę na wczesne zachorowanie na choroby współistniejące takie jak cukrzyca.

Żywienie kota karmą suchą?

Żywienie kota wyłącznie karmą suchą to kolejny sposób, na temat którego spotykamy różne opinie na forach internetowych. Jednak każdy opiekun kota wie, że koty to wyjątkowe zwierzęta i że nad ich preferencjami ciężko czasami nadążyć. Istnieją po prostu koty, które będą jeść wyłącznie pokarm suchy. W takiej sytuacji należy zastanowić się na co zwrócić uwagę podczas wyboru karmy, tak aby była ona jak najbardziej odpowiednia dla kocich mięsożerców. Wybierając karmę suchą dla kota przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ilość składników zwierzęcych w niej zawartych. W końcu koty to bezwzględni mięsożercy i ich dieta powinna być bogata w tego rodzaju pokarm. Pozostałe kwestie takie jak energetyczność karmy, zawartość włókna itp. to kwestie indywidualne, które najlepiej dostosować do konkretnego kota, jego etapu życia, kondycji i stanu zdrowia. Wielu opiekunów decyduje się na żywienie dobrej jakości karmą suchą, ponieważ ich koty nie chcą jeść dobrej jakości karm mokrych, a jeśli decydują się zjeść karmę wilgotną to tylko tą marketową – z której wyjadają nie raz sam sos. 

Żywienie kotów suchą karmą a picie wody.

Sucha karma powoduje choroby nerek – to często temat burzliwych dyskusji, tymczasem nie ma na to jednoznacznego potwierdzenie w badaniach naukowych(1). Wskazuje się zaś, że dieta ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie pracy nerek. Czynnikami przyczyniającymi się do niewydolności nerek jest zbyt duża podaż białka i fosforu, ale także tłuszczu i energii w diecie kotów (2). Może to zatem wskazywać, że przekarmianie, nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz brak kontroli nad tym co kot je (np. koty polujące i jednocześnie karmione w domu karmą) mogą przyczyniać się do pogorszenia funkcji nerek.

Koty przystosowane są do pobierania wody wraz z pokarmem, jednak nie zawsze jest to możliwe. Może to wynikać z preferencji żywieniowej kota czy z potrzeby podawania kotu specjalistycznej karmy suchej. Wielu opiekunów uskarża się, że ich koty nie piją wody. Może to wynikać z kilku kwestii. Nieodpowiednie ustawienie miski z wodą w domu. Najczęściej miska z wodą stawiana jest obok miski z karmą kota. To popularny błąd popełniany przez opiekunów. Koty niechętnie piją wodę w miejscu pobierania jedzenia, wynika to z ich naturalnych instynktów. Woda w miejscu upolowania ofiary może być potencjalnie skażona mikrobiologicznie. I chociaż koty domowe nie polują na karmę to przez ich naturalne przystosowania mogą one niechętnie pobierać wodę z miski stojącej obok miski z karmą. Kolejnym aspektem jest tworzywo, z którego wykonana jest miska. Niektóre koty preferują miski ceramiczne, inne szklane, a jeszcze inne metalowe. Istotny może okazać się także kształt miski. Dlatego warto porozstawiać w różnych miejscach w domu – miski, spodki czy filiżanki, aby sprawdzić preferencje swojego kota. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem mogą okazać się fontanny wodne. Sprawdzają się one zwłaszcza u kotów, które lubią pić wodę płynącą np. z kranu. Jeśli jednak nasz kot nie pije sam z siebie wody, a żywimy go głównie karmą suchą, warto zastanowić się nad wprowadzeniem systemu mieszanego w żywieniu takiego kota, aby zadbać o jego lepsze nawodnienie.

Czym karmić kota?

Nie istnieje zatem idealny sposób żywienia kotów. Decydując się na dany system żywienia należy przede wszystkim uwzględnić preferencje kota, a także opiekuna. Każdy niesie ze sobą pewne wady i zalety, ale to do opiekuna należy decyzja, który sposób sprawdzi się w żywieniu jego pupila.

  1. Bartlett PC, Van Buren JW, Bartlett AD, Zhou C. Case-control study of risk factors associated with feline and canine chronic kidney disease. Vet Med Int. 2010;2010.
  2. J. Polzin, C. A. Osborne, and L. G. Adams, “Effect of modified protein diets in dogs and cats with chronic renal failure: current status,” Journal of Nutrition, 1991.
Moja Miska