Te dwa słowa mają całkowicie odmienne znaczenie w żywieniu psów. Urozmaicenie diety psa polega na zmianie rodzaju posiłku. Np. rano pies dostaje posiłek w postaci gotowanego jedzenia, a po południu suchą karmę. Lub jednego dnia dostarczamy psu posiłek składający się tylko z suchej karmy, a następnego dnia pies zjada mokre jedzenie z puszki. Tak powinna wyglądać urozmaicona dieta psa.
Inaczej przedstawia się sprawa, kiedy do miski psa wpada wszystko co nam przyjdzie do głowy, a pies chętnie to je, czyli np. trochę suchej karmy, do tego szynka z kanapki ze śniadania syna, kawałek sera żółtego z lodówki, a na koniec zalewamy to wszystko jarzynową z ryżem z poprzedniego dnia bo i tak nikt już jej nie tknie.
Zgroza! Żołądki naszych pupili są tak samo wrażliwe jak nasze. Proces trawienia w układzie pokarmowym psa jest procesem dużo dłuższym niż u człowieka. Zjedzenie przez psa tylko suchej karmy daje mu uczucie sytości na około 8-10 godzin. Dwa posiłki dziennie wówczas są w zupełności wystarczające.
Urozmaicać czy nie? Sprawdź jaką dobrać karmę dla Twojej rasy: karma dla shih-tzu, karma dla maltańczyka, karma dla owczarka niemieckiego, karma dla buldoga francuskiego, karma dla beagla.
Strawność jedzenia mokrego jest dużo większa i szybsza. Wartość odżywcza mokrej karmy jest mniejsza i taka karma zawiera w składzie dużo wody. Pies jest wówczas bardziej głodny. Nie ma nic złego w tym, że będziemy dostarczać tego typu pożywienie naprzemiennie wraz z karmą suchą. Co jednak zrobić, jeśli nasz pies odmawia jedzenia suchej karmy? Jak go do tego zachęcić? Zajrzyj do naszego artykułu „Jak przestawić psa na suchą karmę”.
Układ pokarmowy naszego czworonożnego przyjaciela nie jest przystosowany do przyjmowania mocno zmieszanych produktów. Lubi trawić jedzenie proste. Sucha karma w jego żołądku i jelitach spędza dużo więcej czasu niż jedzenie produktów domowych, gotowanych. Mieszanie różnego rodzaju pokarmów w jednej misce np. mokrych i suchych, może być jedną z przyczyn skrętu żołądka.
W żołądku zbierają się gazy, brzuch zaczyna być wzdęty i słychać dochodzące z wewnątrz dziwne odgłosy. Pies jest niespokojny, cierpi, spogląda na brzuch lub wbija wzrok w podłogę. Mogą wystąpić odruchy wymiotne i może pojawić się biała piana z pyska. Najbardziej narażone na skręt żołądka są duże rasy psów. Jeżeli zauważysz powyższe objawy u swojego psa, koniecznie skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii.
Jeśli chcesz zmienić dietę psa, ale nie wiesz, która sucha karma będzie dla niego odpowiednia, to zapraszamy na stronę mojamiska.pl. Tam, po podaniu kilku informacji o swoim pupilu otrzymasz propozycję karmy dopasowanej do jego potrzeb. Karmy Moja Miska stanowią kompletny i zbilansowany posiłek bogaty we wszystkie niezbędne witaminy i minerały potrzebne psu na określonym etapie jego życia. Przekonajcie się sami!