Karmienie mieszane psa – czyli mieszanie karmy suchej z mokrą

Dlaczego to robimy? Bo nam się wydaje, że w ten sposób nasz pies ze smakiem zje dzienną porcję pokarmu. Owszem, zje i to pewnie bardzo szybko, ale czy to jest dla niego zdrowe? Nie ma w tym nic złego, że chcemy urozmaicić posiłek naszego pupila.

Poniżej wyjaśniamy co oznacza karmienie mieszane a co urozmaicanie jedzenia, oraz dlaczego mieszanie jedzenia nie jest odpowiednie dla psiego procesu trawienia.

Mieszamy czy urozmaicamy jedzenie psu?

Te dwa słowa mają całkowicie odmienne znaczenie w żywieniu psów. Urozmaicenie diety psa polega na zmianie rodzaju posiłku. Np. rano pies dostaje posiłek w postaci gotowanego jedzenia, a po południu suchą karmę. Lub jednego dnia dostarczamy psu posiłek składający się tylko z suchej karmy, a następnego dnia pies zjada mokre jedzenie z puszki. Tak powinna wyglądać urozmaicona dieta psa.

Inaczej przedstawia się sprawa, kiedy do miski psa wpada wszystko co nam przyjdzie do głowy, a pies chętnie to je, czyli np. trochę suchej karmy, do tego szynka z kanapki ze śniadania syna, kawałek sera żółtego z lodówki, a na koniec zalewamy to wszystko jarzynową z ryżem z poprzedniego dnia bo i tak nikt już jej nie tknie.

Zgroza! Żołądki naszych pupili są tak samo wrażliwe jak nasze. Proces trawienia w układzie pokarmowym psa jest procesem dużo dłuższym niż u człowieka. Zjedzenie przez psa tylko suchej karmy daje mu uczucie sytości na około 8-10 godzin. Dwa posiłki dziennie wówczas są w zupełności wystarczające.

Urozmaicać czy nie? Sprawdź jaką dobrać karmę dla Twojej rasy: karma dla shih-tzu, karma dla maltańczyka, karma dla owczarka niemieckiego, karma dla buldoga francuskiego, karma dla beagla.

Zmiana karmy na suchą

Strawność jedzenia mokrego jest dużo większa i szybsza. Wartość odżywcza mokrej karmy jest mniejsza i taka karma zawiera w składzie dużo wody. Pies jest wówczas bardziej głodny. Nie ma nic złego w tym, że będziemy dostarczać tego typu pożywienie naprzemiennie wraz z karmą suchą. Co jednak zrobić, jeśli nasz pies odmawia jedzenia suchej karmy? Jak go do tego zachęcić? Zajrzyj do naszego artykułu „Jak przestawić psa na suchą karmę”.

Skręt żołądka u psa skutkiem mieszania karm?

Układ pokarmowy naszego czworonożnego przyjaciela nie jest przystosowany do przyjmowania mocno zmieszanych produktów. Lubi trawić jedzenie proste. Sucha karma w jego żołądku i jelitach spędza dużo więcej czasu niż jedzenie produktów domowych, gotowanych. Mieszanie różnego rodzaju pokarmów w jednej misce np. mokrych i suchych, może być jedną z przyczyn skrętu żołądka.

W żołądku zbierają się gazy, brzuch zaczyna być wzdęty i słychać dochodzące z wewnątrz dziwne odgłosy. Pies jest niespokojny, cierpi, spogląda na brzuch lub wbija wzrok w podłogę. Mogą wystąpić odruchy wymiotne i może pojawić się biała piana z pyska. Najbardziej narażone na skręt żołądka są duże rasy psów. Jeżeli zauważysz powyższe objawy u swojego psa, koniecznie skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii.

Dieta dla psa - jaką wybrać?

Jeśli chcesz zmienić dietę psa, ale nie wiesz, która sucha karma będzie dla niego odpowiednia, to zapraszamy na stronę mojamiska.pl. Tam, po podaniu kilku informacji o swoim pupilu otrzymasz propozycję karmy dopasowanej do jego potrzeb. Karmy Moja Miska stanowią kompletny i zbilansowany posiłek bogaty we wszystkie niezbędne witaminy i minerały potrzebne psu na określonym etapie jego życia. Przekonajcie się sami!

Moja Miska