Czy pies powinien mieć zróżnicowaną dietę tak jak człowiek?

Dlaczego pies jest względnym mięsożercą?

Psy pierwotne żyjące na wolności należały do bezwzględnych mięsożerców, a w procesie udomowienia przez człowieka, zaczęły być uzależnione od tego, co opiekun zaserwuje im jako posiłek. I tak w diecie psa zaczęły pojawiać się pokarmy nie tylko mięsne, ale również zboża, nabiał, warzywa i owoce.

Żeby zrozumieć problem serwowania psom pożywienia identycznego z pożywieniem ludzkim, każdy właściciel psa powinien mieć wiedzę dotyczącą różnic wynikających z budowy anatomicznej psa i człowieka.

Jakość karmy a odchody

Pomimo tego, że należymy do tej samej w systematyce świata zwierzęcego gromady ssaków, to różnice w budowie układu pokarmowego są znaczące i mają wpływ na zdrowe funkcjonowanie organizmu.

Do podstawowych różnic zaliczamy to, że psy mają krótszy układ trawienny niż człowiek. Zgodnie z jego funkcją odbywa się w nim skomplikowana obróbka pokarmu. Pożywienie jest trawione, wchłaniane i na końcu wydalane są niestrawione resztki.

Na pewno zwróciliście uwagę na to, że odchody psa czasem są większe, a innym razem mniejsze. Kiedy pies w pożywieniu miał dostarczone w dużej ilości produkty pochodzenia roślinnego np. karmę suchą z dużą zawartością zbóż, było to od razu widoczne kiedy się załatwiał. Pożywienie oparte przede wszystkim na mięsie daje stolec dużo mniejszy i zwarty.

Zapach karmy ma znaczenie

Kolejną zdecydowaną różnicą jest fakt, że psy mają od 70 do 220 milionów komórek węchowych, a człowiek od 5 do 70 milionów. Psy przede wszystkim pobierają pokarm za pomocą węchu, dlatego też tak chętnie jedzą karmę o silnym zapachu, w składzie której jest mięso, a w szczególności drób ( kurczak, indyk, kaczka). Odczucia smakowe psów są zdecydowanie uboższe od odczuć jakie ma człowiek, a związane jest to z ilością kubków smakowych. Psy mają 1700, zaś człowiek 9000. Dlatego urozmaicona dieta sprawia człowiekowi dużo przyjemności, a dla psów nie ma większego znaczenia.

Psi żołądek

Czas jaki psy poświęcają na pobieranie pokarmu to zazwyczaj od 1 do 3 min. Człowiek średnio poświęca na to od 30 do 60 min. Żołądek psów też ma inną pojemność jest to od 0,5 l do 8 l , natomiast u człowieka to 1,3 l.

Żołądek psów jest dużo bardziej rozciągliwy niż człowieka, dlatego pies może przyjąć jednorazowo większą ilość pokarmu. Skład soku żołądkowego psa i człowieka jest taki sam, ale pH psa jest dużo niższe.

Wynika to z tego, że niskie pH skutecznie zabija bakterie z pokarmu i rozpuszcza duże kawałki pokarmu łapczywie połykane przez psa np. kości.

Pokarm w żołądku psa przebywa bardzo długo od 72 do 240 minut. Bakterie mają nikłe szanse na przeżycie w takim środowisku i w tak długim czasie. Ważne jest, żeby psom po obfitym posiłku zapewnić co najmniej 1,5 godzinny odpoczynek. Nie należy zabierać ich na trening biegowy oraz intensywne aportowanie.

Stwierdzono również, że żołądek psów wydziela sok trawienny bardziej efektywnie kiedy dostarczamy do niego jedzenie w dużych ilościach np. 1-2 razy dziennie, niż małymi porcjami, a częściej. Trawienie jest wówczas bardziej wydajne.

Psie uzębienie

Psy mają nieco więcej zębów niż człowiek, czyli 42. Posiadają zęby o nazwie łamacze, które mają za zadanie rozszarpywanie pokarmu. Człowiek takich nie posiada. Psy również nie potrafią żuć. Pokarm jest przez nie rozszarpywany i miażdżony, a następnie połykany. Tym samym w pysku u psów nie zachodzi wstępne trawienie za pomocą enzymu amylazy, ponieważ psy nie posiadają tego enzymu, a człowiek ma. Psy natomiast posiadają w ślinie enzym o nazwie nucyna, który ma za zadanie zmniejszyć tarcie połykanego produktu.

Wzdęcia i biegunki u psa

Jak już zostało to wspomniane, w ślinie psa nie ma enzymu amylazy, a jest to ważny enzym, który bierze udział w rozkładzie skrobi. Enzym ten pojawia się u psów w dwunastnicy i jest mniej skuteczny w porównaniu do ludzkiego. Dlatego dostarczanie w diecie psom dużej ilości skrobi powoduje wiele dolegliwości gastrycznych. Tak samo dzieje się kiedy w pożywieniu psa pojawiają się duże ilości cukrów złożonych sacharozy i laktozy. Są one przyczyną biegunek, wzdęć i mocno zapachowych wiatrów. Dzieje się to z powodu mało efektywnego rozkładu tych cukrów. Wybierajmy więc taki pokarm dla naszych pupili, który w składzie będzie zawierał cukry w postaci włókna pokarmowego – mannooligosacharydy (MOS) oraz fruktooligosacharydy (FOS).

MOS zwiększa objętość i poprawia konsystencję kału, a także daje poczucie sytości i wspiera układ odpornościowy.

FOS wpływa pozytywnie na stan zdrowia przewodu pokarmowego psów, sprzyja rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej jelit oraz odżywia ją.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla psa?

Warto przy wyborze sposobu żywienia psów zwracać uwagę na skład diety, w szczególności kiedy zdecydujemy się podawać gotowe karmy.

Na rynku karm suchych jest wielu producentów, którzy prześcigają się w doborze odpowiednich składników. Zwracajmy uwagę na skład karmy i kierujmy się wyborem świadomym dla dobra naszego pupila, a nie np. reklamą w telewizji i ceną. Dobrze zbilansowana karma sucha ze składnikami wysokiej jakości, a przede wszystkim zawierająca w składzie mięso, będzie idealnie zbilansowanym posiłkiem niż resztki ze stołu. Dobro i zdrowie naszego czworonożnego towarzysza powinno być na pierwszym miejscu, a pożywienie, które mu dostarczamy odpowiednie do jego potrzeb i zgodne z jego budową anatomiczną.

Karma dopasowana do potrzeb psa

Moja Miska pomoże Ci stworzyć spersonalizowaną karmę dopasowaną do potrzeb Twojego psa. Wystarczy wejść na stronę www.mojamiska.pl i odpowiedzieć na kilka krótkich pytań o Twoim pupilu, a Moja Miska zaproponuje karmę dopasowaną do jego potrzeb i preferencji.

 

Moja Miska