Pies ma czkawkę - czy powinniśmy iść do lekarza weterynarii?

Obserwowanie psa to podstawa. Nie wpadamy w panikę gdy nasz pies ma czkawkę, bo najprawdopodobniej zaraz mu minie. Powodem do niepokoju jest to, gdy czkawka utrzymuje się przez dłuższy czas albo powtarza się co kilkanaście minut. Jeżeli przy tym pies wydaje dodatkowo nietypowe dźwięki jak świszczący oddech, dudnienie lub się dławi, na pewno będzie to znak, że powinniśmy skonsultować to z weterynarzem.

Częsta czkawka u psa - co zrobić, by zminimalizować jej występowanie?

Tak naprawdę w momencie pojawienia się czkawki nie powinniśmy w żaden sposób reagować, ponieważ psiak może sam sobie poradzić z tym odruchem.

Jednak jeżeli występuje częsta czkawka u psa to możemy zminimalizować jej występowanie stosując poniższe zalecenia:

  • zapewnić psu spokój w czasie spożywania posiłków
  • podawać mniejsze porcje jedzenia, ewentualnie wprowadzić miskę spowalniającą jedzenie, która ogranicza łapczywość
  • podawać posiłki w temperaturze pokojowej
  • zapewnić swobodny dostęp do miski ze świeżą i czystą wodą
  • zapewnić aktywność fizyczną, która pomoże pozbyć się z organizmu nadmiaru powietrza
  • w czasie czkawki spowodowanej stresem, zastosować w celu odwrócenia uwagi psa, na przykład zabawę w znajdywanie przysmaków – wówczas przez węszenie pies uspokaja się i wyrównuje oddech.

 

Pamiętajcie, że u psa nie można stosować ludzkich metod pozbycia się tego odruchu. Nie należy straszyć psa, a tym bardziej podawać mu do zjedzenia cukru.

 

Jeżeli interesuje Cię temat właściwego żywienia psów, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Czy zmieszanie suchej karmy z mokrym jedzeniem jest bezpieczne dla psa?

Moja Miska