Czipowanie psa

Czipowanie psów: co to jest i jak wygląda?

Czipowanie psów to kwestia, która całkiem niesłusznie traktowana jest przez wiele osób z niepotrzebną podejrzliwością. Jedni bagatelizują jej przydatność inni obawiają się dużych kosztów zabiegu, a jeszcze inni samego zabiegu. Czy chipowanie jest drogie, bolesne i przede wszystkim potrzebne? I w jaki sposób w ogóle przebiega? Postaramy się rzucić nieco światła na ten niezwykle ważny choć zaniedbany temat!

Czym jest chip?

Chip dla psa jest niczym innym jak mikroprocesorem umieszczanym przez weterynarza pod skórą zwierzęcia w okolicy szyi, który zawiera 15 cyfrowy niepowtarzalny kod. Za pomocą specjalnego czytnika emitującego fale radiowe weterynarz, pracownik schroniska czy funkcjonariusz miejskich służb jest w stanie taki kod odczytać, a wraz z nim przypisane do kodu dane niezbędne do jego zidentyfikowania.

Co daje czipowanie psa?

Instalacja chipa jest jedną z metod znakowania psa, którą zestawić można chociażby z adresatką przyczepioną do obroży, czy też z rzadziej już stosowanym w dzisiejszych czasach – tatuażem. Oceniając przydatność chipa należałoby więc porównywać go właśnie z nimi. Chip u psa jest przede wszystkim w przeciwieństwie do zawieszki z wygrawerowanym adresem, oznakowaniem permanentnym pozwalającym na identyfikację psa przez całe jego życie i nie może zostać zgubiony. Z kolei tatuaż wbrew pozorom z czasem może wyblaknąć lub mogą powstać na nim dodatkowe blizny utrudniające odczytanie jego treści. Chip zawsze będzie przekazywał tę samą informację i będzie łatwy do zlokalizowania dla np. weterynarza.

Jak wygląda czipowanie psa?

Zanim dojdzie do zaczipowania przez wykonującego zabieg weterynarza, ten upewni się czy zwierzę już  nie posiada chipa, następnie goli miejsce, które ma zostać nakłute, dokonuje iniekcji i sprawdza czy urządzenie odpowiednie odczytuje zapis chipa. Sam zabieg czipowania psa polega na zwyczajnym zastrzyku za pomocą którego pod skórę zwierzęcia wprowadzany jest mikroprocesor. Zabieg przebiega szybko i stosunkowo bezboleśnie, co zresztą odróżnia go od procesu tatuowania. Weterynarz często  przed aplikacją chipu stosuje miejscowe znieczulenie by ograniczyć dyskomfort psa spowodowany zabiegiem. Po zainstalowaniu chipa weterynarz powinien wypełnić dane kontaktowe właściciela psa, tak aby w przypadku jego zaginięcia po odczytaniu można było w łatwy i szybki sposób go odnaleźć. Po kilku tygodniach warto zajrzeć do powszechnie dostępnych bazy chipów i sprawdzić, czy dane kontaktowe zostały poprawnie zaktualizowane. 

Czym jest czipowanie psów?

Chip dla psa z gps?

Mimo powszechnego i błędnego skojarzenia, chip nie jest urządzeniem umożliwiającym lokalizację psa, a jedynie jego identyfikację. Jeżeli zależy Ci na funkcji namierzania psa możesz rozważyć zakup specjalnej obroży służącej właśnie do tego.

Chip u psa, a jego zdrowie

Po umieszczeniu chipa pod skórą, w miejscu wkłucia może wystąpić niewielki obrzęk, który powinien jednak ustąpić po niedługim czasie. Poza tym pies nie powinien odczuwać dyskomfortu związanego z obecnością chipa. Wspomniany mikroprocesor nie jest w żaden sposób zasilany, aktywuje się dopiero pod wpływem fal radiowych urządzenia zczytującego zapisany w nim kod, nie można mówić więc o jakiejkolwiek szansie zwarcia. Chip nie przegrzewa się, jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi specjalną powłoką nie wydzielającą żadnych szkodliwych substancji dla organizmu naszego psa.

Obowiązkowe czipowanie psów?

W Polsce generalnie rzecz biorąc nie ma obowiązku czipowania psa, jednakże wiele sytuacji zmusza do tego właściciela. Jeżeli na przykład chcemy wyjechać z psem za granicę, przy wyrabianiu psiego paszportu właściciel jest zobligowany do zaczipowania swojego pupila. Psy są również czipowane w fundacjach i schroniskach. Dlatego decydując się na adopcję psa, pamiętajmy o uaktualnieniu danych z chipa naszego nowego pupila. 

Cena chipa dla psa

W zależności od kliniki weterynaryjnej w jakiej wykonujemy zabieg, oraz od ceny producenta danego chipa cena takiego urządzenia plasuje się w przedziale od 30 do 150 zł. Cena zależy również od tego czy wraz z chipowaniem lekarz weterynarii będzie rejestrował naszego psa w bazie danych, jeżeli cena zabiegu nie obejmuje rejestracji będziemy musieli zrobić to samodzielnie. Warto przyglądać się gminnym programom, które dzięki przeróżnym dotacjom prowadzą akcje darmowego czipowania, by zmniejszyć problem bezdomności zwierząt. Tak czy inaczej należy pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, którego nie będziemy musieli powtarzać przez całe życie naszego psa.

Im więcej tym lepiej!

Pamiętaj, że im na więcej sposobów oznakowany jest Twój pies tym łatwiej będzie go zidentyfikować w przypadku potencjalnego zaginięcia. Obecność chipa nie musi wykluczać adresatki!

Jak wygląda czipowanie psa?

Moja Miska