Cukrzyca u psa

Cukrzyca u psów to poważna choroba, która może rozwinąć się w każdym etapie życia. Nieleczona cukrzyca może powodować u psa poważne zaburzenia i być przyczyną groźnych dla jego zdrowia powikłań. Sprawdź co powinno zaniepokoić Cię w zachowaniu Twojego pupila, co może wskazywać, że jest on chory na cukrzycę? Dowiedz się jak leczy się cukrzycę u psa i jak możesz wpłynąć na jego zdrowie odpowiednią dietą.

Cukrzyca u psów

Cukrzyca u psów jest chorobą metaboliczną, która spowodowana jest przez niedostateczną produkcję insuliny lub nieprawidłowe jej działanie. Insulina to hormon peptydowy, który w głównej mierze kojarzony jest z metabolizmem węglowodanów, ale ma także wpływ na przemiany białek i tłuszczów. Niedobór insuliny powoduje, że w organizmie wzrasta na stałe stężenie glukozy we krwi. Cukrzyca to choroba przewlekła i dodatkowo nieuleczalna, co oznacza, że po diagnozie pies do końca życia będzie przyjmować leki.

Istnieje kilka typów cukrzycy, które wyróżnia się u psów. Cukrzyca typu I to najczęściej występujący typ tej choroby. Dochodzi w niej do niedoboru insuliny, który powoduje niszczenie komórek beta trzustki. Podłoże tego typu cukrzycy może być genetyczne. Wyróżnia się rasy predysponowane do zachorowania na cukrzycę takie jak: samojedy, teriery, beagle oraz sznaucery miniaturowe. Jednak podłoże do powstania tej choroby może mieć również charakter autoimmunologiczny lub być konsekwencją infekcji. Cukrzyca typu II, w której dochodzi do niecałkowitego lub całkowitego niedoboru insuliny jest charakterystyczna głównie dla kotów i u psów występuje znacznie rzadziej. Do tego wyróżnia się jeszcze cukrzycę wtórną, która spowodowana jest innymi chorobami, które niszczą komórki beta trzustki lub powodują zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu.

Cukrzyca u psa objawy

Objawy cukrzycy mogą być różne, zależne są one od typu cukrzycy, który wystąpi u psa. Jednak można wyróżnić kilka zachowań psa, które powinny nas zaniepokoić od samego początku. Jeśli Twój pies zaczyna częściej oddawać mocz to może występować u niego tzw. wielomocz, który może być objawem cukrzycy. To co powinno nas zaniepokoić to także częste i nadmierne picie wody przez psa. Kolejnym objawem jest nadmierny apetyt. W zależności od typu cukrzycy określa się dwa odmienne objawy: że pies chudnie i drugi, że pies jest otyły. Zdecydowanie powinno nas zaniepokoić jeśli nasz pies w krótkim czasie drastycznie schudnie i może to wskazywać na rozwijającą się u niego cukrzycę. Zaś w przypadku psów otyłych, cukrzyca często diagnozowana jest po jakimś czasie i otyłość może być jej podłożem. W niektórych przypadkach u psów dochodzi do ślepoty, chorób trzustki, a także do spadku jakości okrywy włosowej.

Cukrzyca u psa objawy

 

Cukrzyca u psa leczenie

W związku z tym, że jest to choroba przewlekła i nie można doprowadzić do jej wyleczenia, to zalecane leczenie ma na celu poprawę jakości życia psa. W większości przypadków zalecane jest regularne podskórne podawanie insuliny każdego dnia. Dawka insuliny dobierana jest przez lekarza weterynarii.

Cukrzyca u psa koszt leczenia

Największe koszty w leczeniu cukrzycy może powodować początkowa diagnostyka. Aby zdiagnozować cukrzycę należy wykonać rozszerzone badania krwi oraz badanie moczu. Jednak często, aby wykluczyć inne choroby, lekarz decyduje się na zlecenie bardziej kompleksowych badań takich jak np. usg. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli pies ma już swoje lata, a nigdy nie miał wykonywanych takich badań, to dobrze wykonać je, aby poznać faktyczny stan jego zdrowia i wykluczyć lub potwierdzić występowanie innych chorób, niekoniecznie cukrzycy. Opiekun psa z cukrzycą musi liczyć się z tym, że pies na stałe i do końca życia będzie musiał mieć podawaną insulinę, a także powinien mieć robione kontrolne badania, dzięki którym będzie można monitorować stan jego zdrowia.

Cukrzyca u psów dieta

Dieta dla psa z cukrzycą powinna być ograniczona w cukry proste. Dobrze, aby karma, którą wybieramy zawierała węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu po spożyciu ich, nie dochodzi do nagłego wyrzutu insuliny we krwi, a energia z pokarmu uwalniana jest w sposób stopniowy. Jeśli nasz pies dodatkowo jest otyły dobrze zastosować w jego żywieniu karmę o obniżonej zawartości tłuszczu i węglowodanów, która odpowiednio dawkowana ułatwi proces odchudzania.

Cukrzyca u starego psa

Cukrzyca u psów często występuje powyżej 7 roku życia, czyli w przypadku ras dużych i olbrzymich w takim wieku, możemy mówić już o psich seniorach. Jednak nie jest to wyrok dla naszego pupila. Odpowiednio dobrana dawka insuliny, zmiana nawyków żywieniowych, zwiększy komfort jego życia i może znacznie je wydłużyć.

Moja Miska