Ciąża u psa: ile trwa, jak rozpoznać

Ciąża u psa, jeżeli nie jest zaplanowana, może być dużym zaskoczeniem dla właścicieli. Warto zapoznać się z fizjologią posiadanego zwierzęcia. Ciąża u psa ma zupełnie inny przebieg niż u człowieka. Bardzo często zdarza się, że dopiero tuż przed porodem dowiadujemy się o powiększeniu psiej rodziny. Warto więc posiadać chociaż minimalną wiedzę na temat rozmnażania psów. Ile trwa ciąża u psa? Jak wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu? Ilu szczeniąt możemy spodziewać się w miocie? Jakie są sposoby rozpoznawania ciąży u psów? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedzi.

Ile trwa ciąża u psa?

Ciąża u psa jest możliwa dopiero w momencie osiągnięcia przez sukę dojrzałości płciowej. Dla hodowców psów rasowych suka musi osiągnąć dojrzałość hodowlaną, aby wydać na świat potomstwo. Dojrzałość płciową suki osiągają w różnym czasie i jest to uzależnione od wielkości rasy. 

Zdolność do rozmnażania wcześniej osiągają suczki ras małych i średnich. Zazwyczaj jest to okres między 7 a 12 miesiącem życia. Wyznacznikiem dojrzałości płciowej jest pojawienie się cieczki. U ras dużych i olbrzymich zdolność do rozmnażania może być dopiero około 2 roku życia. Wspomniana dojrzałość hodowlana do rozmnażania następuje wówczas kiedy suka jest po 2-3 cieczkach i jej stan gotowości do rozrodu jest optymalny. 

Ile trwa ciąża u psa? Dokładnie jest to od 58 do 63 dni. Dla łatwiejszego zapamiętania są to dwa miesiące. Jak łatwo zauważyć, to nie jest zbyt długi czas, a początek ciąży u psa może być całkowicie bezobjawowy.

Ciąża u psa tydzień po tygodniu

Rozpoznanie odmiennego stanu naszej suni nie należy do prostych spraw. Wszyscy właściciele suczek, którzy planują ich rozmnażanie, powinni dowiedzieć się jak wygląda ciąża u psa tydzień po tygodniu.

1 tydzień. Jeżeli doszło do zapłodnienia to niewiele możemy zauważyć w zmianie wyglądu suczki. Możemy spodziewać się niewielkich zmian w zachowaniu psa z powodu wydzielanych hormonów ciążowych. Niezbyt często zdarzają się poranne mdłości u naszych podopiecznych, wskazujące na reprodukcyjny sukces.

Nie powinniśmy w tym czasie podawać suczce leków np. na odrobaczanie lub szczepić, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na utrzymanie ciąży.

2 tydzień. Na tym etapie w macicy zagnieżdżają się zarodki. Nadal w zachowaniu i wyglądzie psa nie zauważymy znaczących zmian. Z naszej strony powinniśmy zapewnić suce odpowiedni poziom ruchu. Na tym etapie ciąży suka nie powinna wykonywać intensywnych ćwiczeń i treningów.

3 tydzień. Zaczyna się wytwarzanie narządów wewnętrznych płodu. W wyglądzie zewnętrznym suki nadal nie zachodzą widoczne zmiany. Zaczynają być zauważalne zmiany w zachowaniu psa. Suka staje się wrażliwa, źle znosi podróże oraz obecność innych psów. Zapewnijmy jej spokój i odpoczynek. Na tym etapie jeszcze nie wprowadzamy zmian w żywieniu.

4 tydzień. U psich zarodków zaczynają rozwijać się oczy, uszy, nos i szczęki. Następuje szybki wzrost płodu. Na tym etapie możemy przeprowadzić badania dające nam pewność, że suka jest ciężarna. W zachowaniu psa obserwujemy brak apetytu i wymioty. Niestety musimy przez to przejść! Dla zmniejszenia wymiotów, podawajmy jedzenie w mniejszych porcjach, ale częściej. Nadal nie należy zmieniać pokarmu na bardziej kaloryczny. 

5 tydzień. Możemy powiedzieć, że jesteśmy w połowie drogi do rozwiązania! Suczka zaczyna nabierać wagi. Brzuch zaokrągla się i zaczyna być widoczny. Jest to również uzależnione od tego, jak liczny będzie miot. Rozwój płodów jest bardzo intensywny. Kostnieją im czaszki i szczęki, a ciała pokrywają się sierścią. Możemy zacząć zwiększać jedzenie o jakieś 10% na tydzień. Ciężarnej suce zapewniamy regularne spacery, ale nie pozwalamy na wysiłek. 

czarny spaniel mama pies i szczeniaki

6 tydzień. Zazwyczaj na tym etapie suczka zaczyna dostrzegać, że jest w ciąży. Jest mniej aktywna, a bardziej zorientowana na swój brzuch i jego rozmiary. Rolą właścicieli jest teraz baczne obserwowanie samicy czy z ciążą jest wszystko w porządku. U niektórych suk może z dróg rodnych wypływać śluz. Jest to normalne zjawisko pod warunkiem, że nie ma w nim żółtawego zabarwienia i zapachu ropy. Może to świadczyć o ropomaciczu. Niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii. Zauważalny może być również wzrost gruczołów mlekowych przygotowujących się do karmienia. U maluchów w łonie matki kształtują się organy płciowe, pazury i kręgosłup. 

7 tydzień. To ten moment kiedy powinniśmy zacząć przygotowywać suczkę do porodu. Czas na przyzwyczajanie suni do kojca porodowego. U ciężarnych suk na tym etapie wzrasta apetyt. Zacznijmy podawanie karmy bardziej kalorycznej. Pod koniec tygodnia przykładając rękę do brzucha suczki możemy wyczuć ruchy płodów. Zdecydowanie koniec z szalonymi zabawami i podskokami na spacerach.

8 tydzień. Suczka zaczyna być ociężała, trudno jej się poruszać, dużo śpi i szybko się męczy. Sama odczuwa ruchy płodów, które mogą powodować niepokój szczególnie u suk, które jeszcze nie rodziły. Samice często zaczynają przekopywać legowisko, drapać się i ściskać brzuch. To wszystko jest naturalnym objawem. Właściciele powinni być czujni i w kontakcie z lekarzem weterynarii.

9 tydzień. To już końcówka ciąży, maluchy gotowe są do przyjścia na świat. Suka jest mało aktywna ruchowo. Zaczyna dyszeć, ziać i traci apetyt. Na 24-48 godzin przed porodem temperatura ciała obniża się o jeden stopień. Mięśnie macicy i brzucha rozluźniają się więc obserwujemy charakterystyczne opadnięcie brzucha. Z gruczołów mlekowych po naciśnięciu wydostaje się mleko. Ciąża zaawansowana również powoduje ucisk na pęcherz moczowy i wymaga częstych, krótkich spacerów. Sunia powinna już na tym etapie na stałe przebywać w miejscu porodowym dla niej przygotowanym. Kiedy rozpocznie się akcja porodowa suczka zacznie intensywnie i wytrwale przekopywać legowisko. 

Ciąża u psa jak rozpoznać

Nie każdy właściciel suczki ciężarnej wie, że jest wiele sposobów, żeby stwierdzić czy pies jest w ciąży.

Najlepszym terminem do stwierdzenia ciąży jest 4 tydzień (23-25 dzień). Zdecydowanie najlepszą i najbardziej popularną metodą dającą niemalże 100% pewności jest badanie USG. Bezpieczne dla zwierzęcia i płodów, mało inwazyjne i nie wymaga podawania znieczulenia czy narkozy. Można również ciążę stwierdzić badaniem palpacyjnym brzucha, przez wykonanie testów z krwi lub za pomocą specjalnych testów ciążowych dla psów. 

Ciąża u psa – ile szczeniąt w miocie? Czy możemy to przewidzieć?

To ile szczeniąt w miocie będzie mieć nasza podopieczna w dużej mierze zależy od rasy i wielkości suczki. Zwykle suczki ras małych mają mniej liczne mioty od suk dużych ras. Na wielkość miotu mają wpływ także warunki w jakich suka przebywa, prawidłowe żywienie i klimat. Liczebność miotu zaczyna spadać u suczek powyżej 6 roku życia. Przyjęło się, że nie powinno się dopuszczać do rozrodu samic powyżej 8 roku życia. Jak widać, ile szczeniąt w miocie będzie posiadać nasza pupilka jest nie do przewidzenia. Najprawdopodobniej rekordzistką jest suka rasy bernardyn, która wydała na świat 23 szczeniaki.

Ciąża urojona u psa

Ciąża urojona u psa jest zjawiskiem występującym u suk niesterylizowanych. Może się pojawić po każdej cieczce lub co jakiś czas. Nie ma na to reguły. Przechodzą ją suki dojrzałe płciowo, niezależnie od rasy, wieku czy pochodzenia. 

Do najbardziej charakterystycznych objawów ciąży urojonej u psów zaliczamy budowanie gniazda i znoszenie do niego zabawek, które są traktowane jak szczeniaki. Suki są wtedy niespokojne. Nabrzmiewają im gruczoły mlekowe, następuje nawet wyciek mleka, co jest wynikiem rozpoczętej laktacji. Suczka traci apetyt i jest apatyczna, ale zarazem bardzo opiekuńcza.

Długość trwania ciąży urojonej nie jest możliwa do określenia i ma charakter indywidualny dla każdej suczki. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia ciąży urojonej jest sterylizacja. Jeżeli objawy ciąży urojonej nie są bardzo nasilone, wystarczy nieco ograniczyć porcje jedzenia, wychodzić na dłuższe spacery i uniemożliwić budowanie gniazda.

Moja Miska