Przyczyny chrapania psów są podobne do tych, które powodują chrapanie u ludzi. W medycynie ten charakterystyczny dźwięk wydobywany podczas snu nazywamy stertorem, czyli chrapaniem gardłowym.
Odgłos chrapania wydobywa się wskutek szmeru wywołanego drganiem żagielka podniebiennego w czasie wdychania powietrza. W większości przypadków jest to naturalny odruch, ale może też świadczyć o chorobie zwierzaka. Są psy, które chrapią w dzień i w nocy nawet nie śpiąc. Są takie zwierzaki, które chrapią tylko w nocy i to jak przyjmą określoną pozycję we śnie. Są też i takie, które chrapią tylko po dużym wysiłku fizycznym. Chrapanie może również pojawić się nagle i może nie mieć nic wspólnego z chrapaniem gardłowym. Warto wówczas odwiedzić lekarza weterynarii. Oto kilkanaście przykładów z powodu, których pies może zacząć chrapać:
Obserwuj bacznie zachowanie swojego psa. Jeżeli zauważysz, że w jego życiu nastąpiły jakieś zmiany, a chrapanie do takich należy, warto to na kolejnej wizycie u lekarza weterynarii skonsultować.
Uporczywie chrapiące psiaki to prawdziwe utrapienie dla domowników szczególnie w nocy. Może to zabawne, ale stopery do uszu zakupione w aptece na pewno się przydadzą. Jeżeli chrapanie nie jest problemem zdrowotnym, to mamy proste porady dla właścicieli psów chrapiących, które łatwo wdrożyć.